Nie wszystkim opłaca się zwlekanie z rozliczenie CIT-8 za 2022 rok. Kiedy odliczyć stratę?

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Wiele firm, szczególnie zajmujących się organizacją imprez, oferuje możliwość zakupu biletu na sylwestrową zabawę. Nie wszyscy z nich wiedzą jednak, jaką stawkę VAT wówczas zastosować.
Pytanie czytelnika:
Prowadzę firmę, która zajmuje się organizacją różnego rodzaju imprez okolicznościowych. W tym roku organizuję także bal sylwestrowy. Catering przygotowuje firma zewnętrzna. Jaką stawką podatku VAT powinienem się rozliczyć?
Odpowiedź:
Podmioty, które sprzedają bilety na zajęcia rozrywkowe i rekreacyjne, niejednokrotnie stoją przed dylematem, którą stawkę podatku VAT zastosować. Związane jest to przede wszystkim ze zróżnicowanym charakterem świadczonych przez nich usług. Problem pojawia się także przy balach sylwestrowych. Czy wstęp na taką imprezę podlega opodatkowaniu według 8% stawki VAT, czy też 23%, a może można zastosować zwolnienie?
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a jego podstawowa stawka wynosi 23 proc. Zarówno ustawa, jak i rozporządzenia wykonawcze, przewidują jednak możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnień podatkowych.
Zwolnieniu z podatku VAT podlegają usługi kulturalne świadczone przez:
Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania do:
Barbara Sielicka
Bankier.pl