Pobierz e-pity 2019

Będzie więcej samochodów z odliczeniem VAT bez kilometrówki

Piotr Szulczewski 20.05.2014 09:00 (aktualizacja: )

20.05 Będzie więcej samochodów z odliczeniem VAT bez kilometrówki

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w katalogu aut uprawniających do pełnego odliczenia podatku VAT, przy korzystaniu z których nie jest obowiązkowe prowadzenie ewidencji przejechanych kilometrów.

Zgodnie z projektem rozporządzenia do kategorii pojazdów specjalnych zaliczane będą:

  • Pojazdy pomocy drogowej, mające nadwozie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów (obecnie nie figurują w kategorii pojazdów specjalnych),
  • Bankowozy typu A i B i pojazdy pogrzebowe – inne niż uznawane za pojazdy specjalnie obecnie (na dzień dzisiejszy do kategorii tej zaliczane są wyłącznie pojazdu pogrzebowy i bankowóz - wyłącznie typu A i B - jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony).

Powyższa zmiana ma za zadanie wyeliminować sytuacje, w której dochodzi do dysproporcji między pojazdami tej samej kategorii, różniących się wyłącznie dopuszczalną masą całkowitą.

Po zmianie zarówno nabycie pojazdów (najem dzierżawa, leasing), jak również nabywanie części eksploatacyjnych lub paliwa, oleju napędowego i gazu pozwalać będzie na pełne odliczenie podatku VAT zawartego w cenie ponoszonego wydatku. Nie będzie również obowiązku prowadzenia ewidencji przejechanych kilometrów.

Proponowana zmiana ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2014 r.

Piotr Szulczewski,
VAT.pl