Będzie utrudniony przekaz 1 proc. dla OPP

Już niedługo większość z nas będzie musiało rozliczyć się z fiskusem i złożyć roczne zeznanie podatkowe. Wielu podatników zamierza przy tym przekazać 1 proc. swojego podatku na cele dobroczynne. Mogą to zrobić przekazując 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który sam składa zeznanie roczne może przeznaczyć 1 proc. na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Sprawa nie wygląda już tak prosto, gdy podatnik zdecyduje się, aby to pracodawca złożył za niego zeznanie. Może się wówczas okazać, że przekazanie 1 proc. jest niemożliwe.

Błędy ministra, konsekwencje dla podatnika

Wszystko za sprawą wadliwych wzorów druków, które zostały określone przez ministra finansów. W przypadku, gdy to płatnik rozlicza swoich pracowników, w formularzu brakuje rubryki, w której można przekazać 1 proc. podatku. Mowa tu o braku odpowiednich rubryk w formularzach PIT-12 (dokument składany przez pracownika, który chce, aby rozliczył go pracodawca) oraz PIT-40 (zeznanie roczne składane przez pracodawcę za pracownika).


 

Źródło: PIT-37

Podatnik jest więc zmuszony do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego, jeżeli chce przekazać 1 proc. To powoduje, że dyskryminowani są Ci podatnicy, którzy nie chcą rozliczać się samodzielnie. Stanowisko to podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1902/10, nieprawomocny).

Zdaniem Sądu, podatnik, którego rozlicza pracodawca może przekazać 1 proc. podatku. Musi tylko złożyć podanie w swojej firmie albo w urzędzie skarbowym – nie jest to jednak ponowne zeznanie podatkowe.

<< czytaj całość

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl