15 proc. podatku dla małych firm i rozpoczynających działalność

17.11.2017 09:00 (aktualizacja: )

Obniżony z 19 do 15 proc. podatek dochodowy miałby dotyczyć małych przedsiębiorców i firmy rozpoczynające działalność – w pierwszym roku ich istnienia. Takie zmiany w podatku PIT od 1 stycznia 2018 roku zaproponowali posłowie Kukiz’15.

15 proc. podatku dla małych firm i rozpoczynających działalność

15 proc. podatku dla małych firm i rozpoczynających działalność / YAY foto

 

Firma w mieszkaniu - korzyść i niskie koszty czy podatkowa udręka? [SONDA]

W listopadzie trafił do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja miałaby dotyczyć obniżenia stawki podatku liniowego dla wybranych podmiotów.

W uzasadnieniu projektu ustawy jako argument podaje się fakt, że przedsiębiorstwa opłacające podatek CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) - płacą go w wysokości 15 proc. Dlatego należy zrównać stawkę podatku liniowego PIT do tej wysokości. Proponowane rozwiązanie doprowadzi do „zrównania zasad opodatkowania wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego czy od uzyskiwanych dochodów rozliczają oni PIT, czy CIT.” Posłowie wskazują, że 1 stycznia 2017 r. wprowadzono obniżoną stawkę podatku CIT dla małych firm w wysokości 15 proc. (zamiast dotychczasowej stawki 19%). Jeśli zmiana ta miała na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, to obniżenie PIT dla nich jest posunięciem równie istotnym, bo większość małych firm jest podatnikami PIT , a nie CIT.

Składki ZUS 2018. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Teraz projekt trafił do konsultacji organizacji samorządowych i skupiających pracodawców i pracowników.

/ks