VAT-7 zniknie z obowiązków podatkowych. Od 2019 r. wyłącznie pliki JPK

Piotr Szulczewski 15.03.2018 09:00 (aktualizacja: )

Zapowiadane są rewolucyjne zmiany w zasadach sprawozdawczości w podatku VAT. Najbardziej popularną deklarację podatkową VAT-7 ma zastąpić jeden dokument JPK, w którym po zmianach deklarowane będą wszelkie dane niezbędne dla rozliczenia podatku.

[aktualizacja 04.02.2019]: A jednak opublikowano nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K na 2019 rok wraz z objaśnieniami

 

VAT-7 zniknie z obowiązków podatkowych
VAT-7 zniknie z obowiązków podatkowych / YAY foto

Deklarację VAT powinien zastąpić Jednolity Plik Kontrolny VAT wynika z informacji przekazanych przez minister finansów Teresę Czerwińską.

Minister pytana w radiowej jedynce o sprawy JPK wskazała, że „na przykładzie JPK, gdzie mamy już bardzo dużo informacji dotyczących deklaracji VAT-owskich, planujemy odejść od deklaracji VAT-owskich z początkiem przyszłego roku. JPK powinien to całkowicie zastąpić”.

Obecnie przedsiębiorców obciążają dwa systemy sprawozdawczości – miesięczny – obejmujący od 2018 r. wszystkich podatników VAT czynnych – związany z wysyłką Jednolitych Plików Kontrolnych bazujących na ewidencjach podatkowych oraz miesięczny lub kwartalny – obowiązek deklarowania podsumowań rozliczeń VAT – w postaci deklaracji podatkowych. Drugi z tych obowiązków wynikać będzie z rozliczeń plików JPK i w zasadzie może przestać istnieć. Spowodować to może m.in. odejście od kwartalnego systemu rozliczeń i rezygnację z form uproszczonych (np. z metody kasowej).

Prace nie są jeszcze przedmiotem legislacji – nie są opracowywane jeszcze projekty aktów prawnych zmieniających obowiązki sprawozdawcze. Podatnicy powinni na bieżąco śledzić zmiany i być gotowi na ich wprowadzenie na początku 2019 r.

Piotr Szulczewski, PIT.pl

VAT