Uwaga! MF ostrzega przed fałszywymi mailami

Katarzyna Sudaj

Wczoraj popołudniu resort finansów wydał dwa ostrzeżenia przed oszustami rozsyłającymi fałszywą korespondencję mailową, podającymi się za pracowników MF lub KAS. Maile zawierają niebezpieczne załączniki.

Fałszywy mail od oszusta w sprawie przeprowadzenia „Krajowej Kontroli Skarbowej”

Pierwszy alert dotyczy fałszywych maili, w których nadawca podszywa się pod pracownika Krajowej Administracji Skarbowej, rozsyłając wiadomości „w związku z przeprowadzeniem Krajowej Kontroli Skarbowej”. Prosi on o wypełnienie załączonego formularza, który jest potencjalnie niebezpiecznym załącznikiem, gdyż może zawierać wirus lub być próbą wyłudzenia wrażliwych danych.

MF podkreśla, że ta korespondencja nie jest wysyłana z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej, a sprawa została zgłoszona do ABW.

fałszywe wiadomości e-mail nt. „Krajowej Kontroli Skarbowej"

Źródło: www.gov.pl/web/finanse

Fałszywe e-maile z MF

Drugi alert dotyczy kilku różnych maili o odmiennej treści, jednak nadawca zawsze podszywa się pod pracownika resortu finansów, a wiadomość zawsze zawiera link lub załącznik z niebezpiecznym oprogramowaniem.

MF podaje przykłady oryginalnej pisowni tej fałszywej korespondencji:

Uwaga na fałszywą korespondencję mailową. Próba wyłudzenia na pracownika MF

Źródło: www.gov.pl/web/finanse

Resort finansów ostrzega: „Otwieranie zamieszczonych w wiadomościach linków lub załączników, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.”

Bądźmy czujni i sprawdzajmy nadawcę maila, który budzi naszą wątpliwość.