Nie wszystkim opłaca się zwlekanie z rozliczenie CIT-8 za 2022 rok. Kiedy odliczyć stratę?

Pomysłowość polskich przedsiębiorców nie zna granic. Nie jest rzadkością sytuacja, w której uroczystość ślubu przedsiębiorcy lub jego najbliższych uznawana jest za firmową imprezę integracyjną. Przedsiębiorcy twierdzą, że jest to prawidłowy koszt prowadzonej przez nich działalności.
Tymczasem takie naciąganie fiskusa może młodą parę kosztować nie tylko karę pieniężną, ale przynajmniej miesiąc miodowy pozbawienia wolności.
Ślub przedsiębiorcy nie ma żadnego związku z prowadzoną działalnością, nawet gdyby na niego zaprosił wyłącznie pracowników i starał się udowodnić, że jest to impreza integracyjna. To typowy wydatek prywatny.
Kontrola krzyżowa organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej jest w stanie wykazać faktyczny cel uroczystości.
PIT.pl przypomina – podatnik naraża się w ten sposób nie tylko na wykreślenie poniesionego kosztu i konieczność zapłaty podatku łącznie z odsetkami za zwłokę. Powyższe działanie to przestępstwo skarbowe zaniżenia podstawy opodatkowania i nierzetelnego prowadzeni księgi.
Nierzetelne wystawianie faktur ze strony organizatora ślubu również objęte jest sankcją karną (przedsiębiorca taki podlega karze za przestępstwo skarbowe - do 240 stawek dziennych, przy czym jedna stawka dzienna może wynieść nawet 400 krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę). Za nierzetelność uznać należy wystawienie faktury na usługę inną, niż faktycznie miała miejsce. Zakładając czarny scenariusz i zastosowanie przez sąd maksymalnej sankcji karnej skarbowej, przedsiębiorca może być obciążony kwotą przekraczającą 126 mln. zł (oczywiście regułą jest znaczące ograniczanie tej kwoty lub w przypadku mniejszej wagi, uznanie czynu karalnego za wykroczenie skarbowe)!
Warto zatem dwa razy zastanowić się nad wprowadzeniem w koszty kuszących kilkunastu tysięcy złotych, które końcowo mogą kosztować przedsiębiorcę – znacznie więcej.
Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki