Prezydent podpisał ustawę o PIT i CIT

W dniu 26 listopada br. Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawy o PIT i CIT:

  • ustawa z dnia 23 października 2009 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw,
  • ustawa z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W dniu dzisiejszym poinformował o tym na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Zapisy tych ustaw przesuwają w czasie wejście w życie korzystnych dla firm zmian w zakresie wpłacania zaliczek podatkowych przez przedsiębiorstwa. Według obecnych przepisów ostatnią, grudniową lub kwartalną zaliczkę, firmy płacą w podwójnej wysokości. W ubiegłym rokuuchwalono nowelizację, zgodnie z którą od 2010 roku firmy nie płaciłyby juz podwójnych zaliczek, ale zaliczkę grudniową i za ostatni kwartał do 20 stycznia następnego roku. Z racji szukania oszczędności budżetowych, ministerstwo finansów postanowiło wstrzymac się ze zmianą prawa i odsunąć wejście korzstnych dla przedsiębiorcow zmian na rok 2012. Taki zabieg pozwoli zaoszczędzić w przyszłorocznym budżecie 2 mld złotych.

Nowela - aby wejść w życie - musi zostać opublikowana najpóźniej 30 listopada.

Źródło: www.prezydent.pl