Ministerstwo Finansów przyznaje: są problemy z systemem kontroli statusu zwrotu PIT

Piotr Szulczewski 21.02.2018 10:00 (aktualizacja: )

Na stronie Ministerstwa Finansów od wczoraj nie da się skontrolować, czy wniosek o zwrot PIT, jest jeszcze w fazie rozpatrywania, czy też został już zaakceptowany. Powodem są błędy w aplikacji, które powodowały m.in. pojawianie się danych osobowych użytkowników.

Ministerstwo Finansów przyznaje: są problemy z systemem kontroli statusu zwrotu PIT

Ministerstwo Finansów przyznaje: są problemy z systemem kontroli statusu zwrotu PIT / YAY foto

 

W miejscu, w którym możliwa jest kontrola statusu zwrotu nadpłaty podatku PIT znajduje się obecnie komunikat o pracach nad systemem. Oznacza to, że Ministerstwo Finansów zauważyło podawane przez serwisy internetowe informacje o błędach w systemie. Okazuje się, że koniecznym jest uszczelnienie narzędzia tak, by użytkownicy nie mogli wzajemnie widzieć danych dotyczących ich numeru PESEL, kwoty przychodu z roku poprzedniego i właściwości miejscowej pytającego. O problemie pisaliśmy tutaj: http://www.pit.pl/2002-problem-danymi-osobowymi-w-serwisie-o-zwrocie-nadplaty-pit-na-wwwfinansemfgovpl-17673/

Komunikat na stronie internetowej Ministerstwa Finansów brzmi:

Trwają prace nad aplikacją Zwrot nadpłaty PIT

Formularz służący do weryfikacji zwrotu nadpłaty podatku PIT na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów został czasowo wyłączony i jest weryfikowany pod kątem prawidłowości działania.

Przypominamy, że aplikacja służy wyłącznie do sprawdzenia, czy zwrot nadpłaty podatku PIT został wykonany przez urząd skarbowy, czy nie (tym samym nie umożliwia np. składania deklaracji podatkowej za ubiegły rok).

Wkrótce uruchomimy zweryfikowaną wersję „Zwrotu nadpłaty PIT". Jednocześnie przepraszamy użytkowników za chwilową niedostępność aplikacji i związane z tym niedogodności.

Podkreślić warto za Ministerstwem Finansów – chwilowe problemy z narzędziem nie utrudniają w żadnym stopniu sprawnego przyjmowania rozliczeń podatkowych za 2017 r. Weryfikowane narzędzie służy wyłącznie do usprawnienia wiedzy podatników o statusie złożonego już wniosku. System e-deklaracji podatkowych (wypełniania i przyjmowania deklaracji przez Internet) działa bezpiecznie i sprawnie.

Piotr Szulczewski, PIT.pl