Lekarze przeciwni e-zwolnieniom

Piotr Szulczewski 10.04.2018 09:00 (aktualizacja: )

Tylko do końca czerwca lekarze mają możliwość wystawiania tradycyjnych, papierowych zwolnień lekarskich. Od lipca bowiem powszechnym obowiązkiem będzie stosowanie wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich. Budzi to sprzeciw lekarzy. 

Lekarze nie chcą zrezygnować z wypisywania papierowych zwolnień L-4. Zgodnie z ustawą, od 1 lipca mają funkcjonować już tylko zwolnienia elektroniczne. Naczelna Rada Lekarska po raz kolejny zwróciła się w tej sprawie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

<< ZUS robi co może, aby upowszechnić e-zwolnienia lekarskie >>

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz tłumaczy, że lekarzom nie chodzi o przesunięcie terminu wejścia w życie obligatoryjnych elektronicznych zwolnień. Chodzi o zostawienie dotychczasowej formy zwolnień lekarskich - po to, aby to było wyjście dodatkowe, awaryjne, tam gdzie są problemy. Według prezesa, z różnych miejsc w kraju napływają informacje o tym, że lekarze nie są przygotowani do wystawiania e-zwolnień i nie mają potrzebnego sprzętu.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przyznaje, że elektroniczne zwolnienia pozwolą uszczelnić system. Łatwiejsza będzie ich kontrola. Roczne koszty absencji chorobowej w pracy to 16 miliardów złotych, z czego 6 miliardów pokrywają ze swoich środków pracodawcy. Wiceminister Janusz Cieszyński podkreśla, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szeroko zakrojoną akcję szkoleń dla lekarzy. Każdy podmiot leczniczy może zgłosić się lokalnego oddziału ZUS-u i podpisać porozumienie, na mocy którego będzie dostarczona usługa szkoleniowa. Według wiceministra, te działania przynoszą efekty, gdyż widać lawinowy wzrost wystawianych zwolnień elektronicznych.

<< e-Zwolnienia 2018: czy to koniec 7-dniowego terminu na dostarczenie zwolnienia? >>

Tymczasem Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skupiające lekarzy rodzinnych zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie obligatoryjności elektronicznych zwolnień.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Góra/dabr