Krajowa Administracja Skarbowa - zmiany w zespołach kontroli i analiz

07.05.2018 09:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła rozdzielanie zespołów kontroli oraz analiz ekonomicznych. Zdaniem MF zmiana ma usprawnić kontrole i ułatwić życie przedsiębiorcom.

Krajowa Administracja Skarbowa - zmiany w zespołach kontroli i analiz

Krajowa Administracja Skarbowa - zmiany w zespołach kontroli i analiz / YAY foto

Wiceminister finansów Marian Banaś powiedział podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie, że to ciąg dalszy reformy Krajowej Administracji Skarbowej. Ilość danych podatkowych powoduje, że trzeba usprawnić ich ocenę. Z efektów tych analiz według szefa Krajowej Administracji Skarbowej będzie korzystać dział kontroli.

<< Konta firm podejrzanych o oszustwa podatkowe zostaną zablokowane >>

Rozmówca IAR podkreśla, że zmiana ma usprawnić działanie służb skarbowych. Zmiany, zdaniem Mariana Banasia, spowodują, że kontrolerzy nie będą wszczynać przypadkowych kontroli, które utrudniają życie przedsiębiorcom. Podział, według szefa KAS, pozwoli też na szybszą reakcję. W wielu przypadkach, jak mówi Marian Banaś, kontrolerzy nie mają do czynienia z oszustwami, tylko z błędami czy zaniedbaniami przedsiębiorców.

Zmiana polega na podziel eniu Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych, na Departament Analiz oraz Departament Nadzoru nad Kontrolami.

Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki reformie służb celno-skarbowych w 2017 roku wpływy z VAT-u były ponad 42 miliardy złotych większe niż rok wcześniej.

IAR / Kraków / Karol Tokarczyk/kj