Kasy fiskalne 2018 - od 30 marca więcej zwolnień. Kantory skorzystają preferencji podatkowej

Piotr Szulczewski 03.04.2018 10:00 (aktualizacja: )

Zmianie od 30 marca 2018 r. ulega zakres usług, które muszą posiadać kasę fiskalną od pierwszej przeprowadzonej czynności. Na zmianie skorzystać mogą podatnicy zainteresowani zakładaniem lub kontynuacją prowadzenia kantorów wymiany walut.

Kasy fiskalne 2018 - od 30 marca więcej zwolnień. Kantory skorzystają preferencji podatkowej

Kasy fiskalne 2018 - od 30 marca więcej zwolnień. Kantory skorzystają preferencji podatkowej / YAY foto

Do tej pory zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej obejmującej m.in. limit obrotów nie przekraczający 20.000 zł rocznie, nie stosowało się do usług świadczonych w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Jednocześnie w załączniku do rozporządzenia o zwolnieniach z kas fiskalnych, jako usługi, które niezależnie od limitu obrotu mogły nie posiadać kasy fiskalnej wskazywano usługi finansowe i ubezpieczeniowe z wyłączeniem jednak usług w zakresie wymiany walut świadczonych przez inne podmioty niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Odlicz ulgę na zakup kasy

Obecnie zasada ta zostaje odwrócona, tzn. usługi wymiany walut nie będą już zobowiązywały do prowadzenia kasy fiskalnej. Jednocześnie jednak prowadzący kantory nie będą musieli również pilnować limitu obrotu 20.000 zł, po przekroczeniu którego obowiązani byli do tej pory zarejestrować kasy fiskalne.

W załączniku do rozporządzenia, zwolnione z obowiązku korzystania zkasy fiskalnejstają się usługi finansowe i ubezpieczeniowe, bez wyłączenia z tej grupy usług w zakresie wymiany walut świadczonych przez inne podmioty niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Podmioty, które obecnie posiadają w kantorach zainstalowaną kasę fiskalną mogą zastosować w nich zasadę wskazaną w par. 2 - zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W efekcie zmiana brzmienia załącznika uchyla obowiązkową ewidencję na kasie czynności również u podatników kasę posiadających, którzy kontynuują działalność kantorową.

Piotr Szulczewski, PIT.pl