Skip to content

Koszty pracy osób świadczących usługi na podstawie kontraktów menedżerskich

15.11 Koszty pracy osób świadczących usługi na podstawie kontraktów menedżerskich

Menedżerowie są często zatrudniani nie na podstawie umowy o pracę, lecz na podstawie kontraktu menedżerskiego. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla podmiotu zatrudniającego, jak i dla osoby świadczącej pracę, albowiem daje obu stronom większą elastyczność w zakresie kształtowania wzajemnych relacji. Odmiennie rozkładają się koszty pracy w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie kontraktu menedżerskiego (w szczególności w sytuacji gdy taka osoba prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą o szerszym zakresie niż świadczone na podstawie kontraktu menedżerskiego usługi) a inaczej w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Składka na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku zatrudnienia menedżera na podstawie umowy o pracę wszelkie składki na ubezpieczenie społeczne oblicza i wpłaca pracodawca. Jeżeli menedżer świadczy usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego w ramach prowadzonej działalności (o ile jest to jedyna aktywność prowadzącego działalność gospodarczą), obowiązki zatrudniającego w zakresie obliczania i wpłacania składek na ubezpieczenie społeczne są tożsame z obowiązkami pracodawcy w tym zakresie, za wyjątkiem obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie chorobowe (2,45%). Mając na uwadze, iż w takim wypadku ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, menedżer może z niego zrezygnować. Z kolei, w przypadku gdy działalność gospodarcza prowadzona przez menedżera obejmuje szerszy zakres niż wyłącznie usługi świadczone w ramach wykonywania kontraktu menedżerskiego (tj. osoba ta świadczy również inne usługi) to wówczas podlegać będzie ubezpieczeniu społecznemu z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Jeśli menedżer świadczył usługi w ramach swojej działalności gospodarczej przed zawarciem kontraktu menedżerskiego, będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu z tytułu tej działalności, nie zaś z tytułu kontraktu.

W przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne, zarówno w odniesieniu do zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, jak również usług świadczonych na podstawie kontraktu menedżerskiego, składkę oblicza, pobiera i odprowadza zatrudniający. Jeżeli menedżer prowadzi działalność gospodarczą w szerszym zakresie niż świadczenie usług na podstawie kontraktu menedżerskiego, menedżer jest zobowiązany do obliczenia i wpłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne także z tego tytułu.

Podatek dochodowy oraz VAT

Zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i kontraktu menedżerskiego, podatek dochodowy obliczany jest w ten sam sposób. Niezależnie od tego czy menedżer zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy też kontraktu menedżerskiego, to zatrudniający będzie zobowiązany do pobierania z wynagrodzenia zaliczek na podatek i wpłacania ich na konto urzędu skarbowego. W kontekście rozważań natury podatkowej, warto mieć na uwadze, iż usługi świadczone przez menedżerów w ramach wykonywanego kontraktu co do zasady nie będą objęte podatkiem VAT (zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 3 pkt 3) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

Autorem komentarza prawnego jest Jakub Łabuz,
aplikant radcowski w kancelarii prawnej
Chajec, Don-Siemion & Żyto w Krakowie.

 

Kontakt do kancelarii:
Katarzyna Dzideczek, PR Manager
Tel. 602 677 637,
[email protected]

e-Porady za darmo!

e-Porady za darmo!

PRZEJDŹ DO DARMOWEJ BAZY E-PORAD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *