Rozlicz PIT za 2016 rok


Deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-28/A, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl

Pomoc eksperta

Posiadanie psa

Podatek od psa

Opłatę od psa pobiera się od osób fizycznych posiadających psy. Choć prawo nie nazywa jej podatkiem lecz opłatą, ma ona charakter podatku i tak też powinna być traktowana. W danym rejonie do rady gminy należy decyzja, czy w ogóle jest ona pobierana oraz jeśli ma ona funkcjonować, to jaka ma być wysokość tej opłaty.

Obciążonymi opłatą od psów są ich posiadacze, przy czym należy przez nich określać osoby w których pies pozostaje faktycznym, a nie tylko czasowym władaniu. Pożyczenie zwierzęcia, czasowa opieka nad psem znajomych lub spełnianie roli opiekunki do zwierząt w żaden sposób nie zobowiązuje do zapłaty podatku i to niezależnie od tego, czy opieką nad psem zajmujemy się we własnej posesji, czy też pozostaje on w mieszkaniu prawowitych właścicieli zwierzęcia.


 

Uwaga !

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. W sprawach nie uregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy (art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, Dz. U. 2003, nr 106, poz. 1002).

Kontrola

Opłata wprowadzona może być jedynie na właścicieli psów, w konsekwencji posiadanie innych zwierząt domowych nie może być nią opodatkowane. Posiadacze kotów, gekonów, myszy, węży, pająków, rybek i innych zwierząt nie zapłacą zatem podatku. Co więcej, rada gminy nie może uchwalić takiej daniny.

Chipowanie psa a podatek

Podatek obciąża z reguły tego właściciela czworonoga, który znajduje się w ewidencji miejskiej, jako właściciel, a za takiego przyjmuje się osobę, która rejestrowała psa i spełniła obowiązek chipowania. Może się zdarzyć, że z różnych przyczyn pies zmieni faktycznego właściciela. Warto w takim przypadku udokumentować tę zmianę na piśmie – uwolni to dotychczasowego właściciela od konsekwencji podatkowych i tłumaczenia, że nie jest on już posiadaczem psa. Podobnie w chwili śmierci czworonoga (np. w lecznicy) warto otrzymać zaświadczenie o zaistniałej sytuacji. Oczywiście nie są to jedyne możliwości obrony przed podatkiem, niemniej sprawią one najmniej kłopotów i nie zabiorą dodatkowo czasu.

Hodowla psów rasowych

Prowadzenie hodowli psów nie zwalnia od płacenia podatku od ich posiadania. Hodowca jest z reguły ich właścicielem i na nim ciąży obowiązek zapłaty podatku. Podatek obciąża hodowcę od chwili narodzin psa do momentu sprzedaży (decyduje chwila podpisania umowy zbycia).

Niezależnie od podatku lokalnego od posiadania psa, hodowca musi liczyć się z rozliczeniem przychodu ze sprzedaży psa. Z reguły przychody takie opodatkowuje się jako prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. Dochód (a nie podatek!) z hodowli psów rasowych wynosi 27 zł 90 gr rocznie od każdej sztuki stada podstawowego (np. od posiadanej suki hodowlanej lub psa reproduktora). Podatnik może też wybrać bardziej skomplikowane zasady rozliczania dochodu z hodowli na podstawie ksiąg podatkowych.

 

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 15-06-2006
  • data modyfikacji: 07-01-2016


Komentarze

Autor: Teresa (16-02-2017 21:35:34)
Temat: Lista gmin w których są opłaty(podatek) za psa
Gdzie znajdę listę gmin w których są opłaty za psa czyli tzw podatek
Autor: dex (25-08-2015 12:00:07)
Temat: moj pies a poborca podatkowy
ano niech tylko jakis urzednik przyjdzie do mnie z lepką łapą to juz moja sunia mu ja raz na zawsze odgryzie przy samej... wiecie gdzie.
Autor: Georg (03-01-2015 14:16:46)
Temat: podatek za psa
banda i klika złodziei, jeszcze trochę to będziemy płacić za to że oddychamy w państwie tuska....pokaż całą treść
banda i klika złodziei, jeszcze trochę to będziemy płacić za to że oddychamy w państwie tuska. zwiń
Autor: asf (01-12-2014 15:24:30)
Temat: To jest chore..."podatek od posiadania psa"..
To jest chore..."podatek od posiadania psa".. Przygarnęłam suczkę, ktoś ja wyrzucił, była szczenna...szkoda mi była zwierzaka, który też czuje i też chce żyć.. W mojej mieścinie nie ma nawet...pokaż całą treść
To jest chore..."podatek od posiadania psa".. Przygarnęłam suczkę, ktoś ja wyrzucił, była szczenna...szkoda mi była zwierzaka, który też czuje i też chce żyć.. W mojej mieścinie nie ma nawet schroniska dla zwierząt..a psy spacerują po chodniku, mało tego przybywa ich w zastraszającym tempie..w efekcie albo zdychają z głodu albo giną pod kołami samochodów. Jeśli gmina wprowadzi taki podatek to ludzie zamiast płacić będą woleli się pozbyć psa i tym samym na ulicy znajdzie się jeszcze więcej bezpańskich psów niż jest teraz..a jest tragicznie. Zamiast tego Urzędasy powinni nam się dokładać do tego, że ludzie biorą koszty utrzymania psa na siebie przygarniając nowego pupila z ulicy...zwiń
Autor: Kamila (18-10-2014 13:55:50)
Temat: podatek za psa
dokladnie, dlaczego musimy placic za psa? sami go karmimy, sami po nim sprzatamy, sami szczepimy itd więc dlaczego jeszcze mamy placic do Urzadu miasta???? Majac hodowle...pokaż całą treść
dokladnie, dlaczego musimy placic za psa? sami go karmimy, sami po nim sprzatamy, sami szczepimy itd więc dlaczego jeszcze mamy placic do Urzadu miasta???? Majac hodowle placimy podatek z tego tytułu do US wiec dlaczego mamy drugi raz placic za to samo??????zwiń
Autor: Nina (27-08-2014 20:26:13)
Temat: podatek za psa
pies mój posesja moja za którą płacę podatek biega po moim ogrodzie sprzątanie moje żarcie moje weterynarz na mój koszt za co mam płacić ?
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz
Drukuj