Pomoc domowa w PIT 2022: Jak odliczyć wydatki i obniżyć podatek?

Ewelina Czechowicz

W ramach ulg i preferencji podatnicy mogą skorzystać z odliczania w PIT mało znanych ulg. Takim mało popularnym odliczeniem jest m.in. ulga na pomoc domową. Na czym polega i co możemy odliczyć w PIT za 2022 r.? 

Kto może odliczyć wydatki na pomoc domową w PIT?

Z ulgi podatkowej w PIT mogą skorzystać osoby, które zatrudniają w ramach umowy aktywizacyjnej osobę bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej. Z ulgi mogą korzystać osoby, które ją kontynuują. Ulga dotyczy osób, które umowę aktywizującą podpisały przed 1 stycznia 2007 roku i na jej podstawie ponoszą wydatki po 31 grudnia 2006 r. Prawa do odliczeni nie mają osoby dokonujące przedłużeń umowy aktywizującej dokonanych po 31 grudnia 2006 r.

Hulajnoga elektryczna odliczona w PIT. Kiedy można odpisać wydatek od dochodu? - PIT.pl

Pomoc domowa w PIT za 2022 r. Jak odliczyć wydatki i obniżyć podatek?

Źródło: Shutterstock

Jakie wydatki na pomoc domową podlegają odliczeniu?

Odliczeniu od podatku podlegają składki sfinansowane z własnych środków na ubezpieczenie społeczne zatrudnionej osoby. Prawo do odliczenia przysługuje po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania umowy.

Fiskus przygotował zeznania podatkowe, ale Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców - PIT.pl

Warunki jakie trzeba spełnić, by odliczyć pomoc domową w PIT

Warunkiem dodatkowym do odliczenia wydatków na pomoc domową w PIT jest rejestracja umowy aktywizacyjnej w powiatowym urzędzie pracy. Dowód jaki trzeba zachować do ewentualnej kontroli prawa do ulgi przez fiskusa to zaświadczenie potwierdzające zawarcie umowy aktywizacyjnej.  Dodatkowo podatnik, który odlicza ulgę musi posiadać dokumenty potwierdzające zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnioną pomoc domową.

PIT 2022. Jakie ulgi można odliczyć od podatku? O tych warto pamiętać - Bankier.pl

Do odliczenia ulgi na pomoc domową w PIT za 2022 r. potrzebny dodatkowy załącznik

Ulgę na pomoc domową należy rozliczyć w załączniku PIT/O wpisując dane w poz. 50 oraz 51.

Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITTwój e-PITPodatki 2022