Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w składce zdrowotnej, VAT oraz CIT. Co się zmieni w 2024 r.?

15 lutego 2023 roku ministerstwo finansów uruchomi możliwość składania deklaracji rozliczeniowych za 2022 rok za pośrednictwem e-Urzędu skarbowego. Podatnicy, którzy posiadają już dokumenty pozwalające na rozliczenie roczne, nie muszą czekać na rządowy program. Za pośrednictwem programu naszego partnera e-pity.pl można rozliczyć PIT, już dziś nie wychodząc z domu.
Jak podaje resort finansów w odpowiedzi na zapytanie redakcji PIT.pl ponad 91%, czyli 19,8 mln deklaracji podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 r. podatnicy złożyli elektronicznie, 1,9 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. Rozliczenie elektroniczne ma sporo zalet. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto składać papierowej deklaracji.
Źródło: shutterstock
W 2022 roku zaczęło obowiązywać wiele ważnych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, które wpłyną na rozliczenie PIT za 2022 r.
Wyższa kwota wolna od podatku, wyższy pierwszy próg podatkowy to zmiany na plus. Zmiany w rozliczeniu małżonków, samotnych rodziców czy nowe ulgi podatkowe to ważne powody, by się zatrzymać i przyjrzeć rozliczeniu podatkowemu za 2022 rok. Rozliczenie w formie elektronicznej z e-pity.pl daje sporo korzyści.
Złożenie deklaracji podatkowej to jeden z podstawowych obowiązków podatników opłacających podatek dochodowy od osób fizyczny. Warto złożyć elektroniczną deklarację, składając PIT przez Internet, trafi on do właściwego, przypisanego podatnikowi urzędu. Składając PIT przez e-pity.pl nie musimy iść do urzędu czy na pocztę, PIT możemy wypełnić w wybranym momencie i wysłać go z domu. Aby rozliczyć PIT w wygodnej formie przez Internet, wystarczy zaledwie kilka minut. Do dyspozycji mamy bowiem program, który jest intuicyjny i podpowie nam jakie dane wpisać.
Aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem, wystarczy podjąć kilka podstawowych działań. Przede wszystkim należy:
Nie warto przy tym czekać z rozliczeniem PIT do końca terminu jego dostarczenia do urzędu skarbowego. Im szybciej złożymy deklarację, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty, w przypadku jej wystąpienia.
Po drugie, rozliczając się elektronicznie, szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku. Podatnik, który zdecyduje się na elektroniczny PIT i złoży kompletny dokument może otrzymać zwrot podatku do 45 dni. Podatnicy, którzy posiadają kartę dużej rodziny nadpłacony podatek, otrzymają do 30 dni od momentu złożenia zeznania PIT za 2022 r.
Ci z podatników, którzy zdecydują się na papierową wersję deklaracji, będą czekać do 3 miesięcy na zwrot podatku.
Żeby nie czekać na zwrot podatku, warto zweryfikować prawidłowość przygotowanej przez fiskusa deklaracji. Warto już dziś sprawdzić jak będzie wyglądało zeznanie przy pomocy programu e-pit.pl
Trzeba też pamiętać, że w systemie nie pojawi się PIT-36. Ten warto przygotować za pośrednictwem programu online. Złożenie prawidłowej deklaracji w formie elektronicznej podatnikom, którym przysługuje zwrot podatku, zapewni możliwość szybszego odzyskania nadpłaty podatku. Prawidłowo sporządzone zeznanie nie spowoduje wnoszenia korekt. Trzeba bowiem pamiętać, że korekta zeznania powoduje, że termin zwrotu podatku od jej wniesienia jest liczony „od nowa”.
Za sprawą nowych przepisów Polskiego ładu, począwszy od deklaracji składanych za 2022 r. zmienią się terminy rozliczeń rocznych deklaracji podatkowych tj. PIT-28, czy PIT-28S. Będzie on przypadał 30 kwietnia. Oznacza to, że nowy termin będzie ujednolicony dla większości podatników i przypadnie tego samego dnia. Z uwagi na fakt, że w 2023 r. 30 kwietnia przypada w dzień wolny, rozliczyć się z fiskusem należy do 2 maja 2023 r.
Program naszego partnera e-pity.pl pozwala na maksymalne obniżenie podatku do zapłaty za 2022 rok. W programie można w łatwy i prosty sposób, nie wychodząc z domu rozliczyć wszystkie ulgi podatkowe.
Nowe ulgi i odliczenia w PIT za 2022 r. - PIT.pl
2 miliony PITów złożone w 2022 roku przez podatników to kilkaset drzew. Elektroniczne złożenie deklaracji z pewnością ochroni nasze środowisko. Przy każdej wyprodukowanej tonie papieru znika aż 17 drzew. Przeciętny Polak rocznie zużywa ok. 90 kg papieru, stąd składając deklaracje możemy wpłynąć na ekologię. Jednocześnie nasze zeznanie od razu trafi do fiskusa i będziemy mogli zaoszczędzić nasz czas.
Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITPIT-28Odliczenia w PITTwój e-PITPIT-36PIT-37Skala podatkowaPodatek liniowyRyczałtUlga dla klasy średniejUlga termomodernizacyjnaUlga rehabilitacyjna