ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.
Pomoc eksperta

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2013 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

Ulgi kontynuacja

Kontynuacja ulg podatkowych polega na korzystaniu z odliczeń na zasadach praw nabytych, tj. podatnik w latach poprzednich spełnił uprawnienia do nabycia ulgi a obecnie korzysta z odliczeń nadal, na zasadach istniejących dotychczas. Nie istnieje natomiast prawo do nabycia takiej ulgi obecnie. Zatem prawa do niej posiadają tylko ci, którzy byli do nich uprawnieni w latach wcześniejszych, a teraz tylko je kontynuują.

Kontynuacji prawa do ulgi nie należy mylić z uzyskaniem w danym roku prawa do odliczeń ponad wymiar dochodu. W tej drugiej sytuacji często zdarza się, że podatnik który w danym roku nabył prawo do ulgi wykorzystał je w wartości wyższej niż własny dochód lub podatek a w konsekwencji została mu pewna kwota nadwyżki, którą chciałby wykorzystać w latach przyszłych. W takich przypadkach z reguły podatnik nie może kontynuować odliczeń, czyli korzystać z tej nadwyżki w latach kolejnych.

 


Przykład

Podatnikowi przysługuje ulga na dziecko w kwocie 1113,02 zł. Kwota podatku, którą musi w tym roku zapłacić wynosi jedynie 500 zł. Tym samym podatnik nie ma możliwości odliczyć pełną wartość ulgi, a jej część ponad wartość 500 zł przepada.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 15-07-2013
  • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz