Podatki a handel w Internecie

Sprzedaż za granicą lub z zagranicy

W obu przypadkach, zarówno przy sprzedaży za granicę (wysyłka poza terytorium kraju), jak i z zagranicy (wystawiam w Polsce na aukcji internetowej i wysyłam do Polski), może dojść do szczególnych reguł ujęcia sprzedaży.

Polski rezydent podatkowy rozliczy przychód zarówno ze sprzedaży realizowanej w ramach działalności gospodarczej, uzyskiwane zarówno na terytorium kraju, jak również ze sprzedaży dokonywanej za granicą.

Standardowa wysyłka z Polski bezpośrednio do klienta spowoduje, że polski przedsiębiorca całość przychodu rozliczy w kraju. Sytuacja komplikować może się w przypadku prowadzenia zakładu, magazynu lub placówki za granicą, w której towary również są rozdysponowywane.

W przypadku sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego do Polski – przychód będzie rozliczany w kraju wyłącznie w przypadku, gdy podatnik będzie w Polsce tę działalność prowadził. Sama wysyłka do Polski nie generuje obowiązku rozliczania podatku dochodowego w Rzeczypospolitej.

W zakresie podatku VAT zasady wyglądają odmiennie. Podatnicy wysyłający towary za granicę przede wszystkim powinni zwracać uwagę na zasady dotyczące tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz w przypadku kontaktów z przedsiębiorcami na zasady rozliczania WDT.

W zakresie podatników sprzedających w kraju powinni oni Pamiętać o obowiązku rejestracji i opłacania VAT w przypadku tzw. sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. Po przekroczeniu limitu sprzedaży rejestracja ta jest obowiązkowa a podatnik zobowiązany rozliczyć podatek.

Przy sprzedaży prowadzonej pomiędzy przedsiębiorcami zastosowanie znajdzie zasada, że podatnikiem może być nabywca towaru – rozlicza on w zależności od rodzaju dostawy – WNT lub import.

Kupno towaru od osoby nieprowadzącej działalności dokonywane na aukcji internetowej, w przypadku której towar znajduje się za granicą w chwili zawarcia umowy, może generować obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wystąpi bowiem w przypadku nabycia rzeczy znajdujących się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwaga!

Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z dnia 24 maja 2010 r., sygn.. akt IPPB2/436-78/10-2/AF wskazał, że w przypadku zakupu sprzętu fotograficznego na zagranicznych aukcjach internetowych (eBay) od podmiotu zagranicznego, miejscem dokonania czynności jest Polska. Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której podatnik licytował towar będąc przy komputerze w Polsce. Zdaniem organu, dla rozpoznania miejsca dokonania takiego rodzaju czynności znaczenie ma miejsce złożenia oświadczenia woli o przystąpieniu do umowy, czyli wylicytowanie danej rzeczy, złożone przez kupującego.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 22-05-2012
  • data modyfikacji: 07-01-2016

 


Komentarze

Autor: aleks (23-02-2017 11:45:44)
Temat: sprzedaż za granicą
Mój wspólnik próbował kiedyś wdrożyć sklep internetowy na rynek zagraniczny, jednak z miernym skutkiem. Chcieliśmy spróbować jeszcze raz, tym razem jednak z pomocą profesjonalistów. Zdecydowaliśmy się na...pokaż całą treść
Mój wspólnik próbował kiedyś wdrożyć sklep internetowy na rynek zagraniczny, jednak z miernym skutkiem. Chcieliśmy spróbować jeszcze raz, tym razem jednak z pomocą profesjonalistów. Zdecydowaliśmy się na Nowe Kolory i to był strzał w dziesiątkę. Dzięki ich usługom tym razem pomyślnie udało nam się rozszerzyć nasza działalność i rozwinąć naszą firmęzwiń
Autor: Gość (12-08-2015 00:21:02)
Temat: e-handel w UE
Początkujący w handlu międzynarodowym mogą skorzystać z usług firm, które w imieniu klienta kompleksowo realizują jego sprzedaż za granicą. Zaczynając od odebrania telefonu czy maila, kończąc na...pokaż całą treść
Początkujący w handlu międzynarodowym mogą skorzystać z usług firm, które w imieniu klienta kompleksowo realizują jego sprzedaż za granicą. Zaczynając od odebrania telefonu czy maila, kończąc na transporcie. Porady prawne są już w cenie. Takich firm jest niewiele. Nowe Kolory PL z Warszawy obsługują 9 lub 10 rynków EU, pozostałe firmy działają na pojedynczych rynkach - głównie Niemcy i Anglia. Taka współpraca bardzo ułatwia zadanie zwłaszcza gdy kraj docelowy jest egzotyczny np. Rumunia lub Węgry. zwiń
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz