MamBiznes.plMamBiznes.pl to pierwszy serwis w polskim Internecie w całości poświęcony tematyce młodego biznesu. Impulsem, który zrodził pomysł stworzenia portalu MamBiznes.pl, był odczuwalny w wśród młodych ludzi głód informacji o prowadzeniu własnego biznesu. To właśnie z myślą o osobach planujących założenie własnej firmy powstał serwis MamBiznes.pl.

Robisz biznes w sieci? Uważaj!

2010-07-22

Zakupy bez wychodzenia z domu to już codzienność. Wiele osób korzysta z licznych sklepów internetowych oraz dokonuje zakupów na aukcjach internetowych. Czy osoby, które sprzedają towary w Internecie powinny rozliczyć się z fiskusem? Na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco. Dla fiskusa handel internetowy nie różni się niczym od transakcji dokonywanych w sklepie.

Kurtkę sprzedam

Popularne serwisy internetowe umożliwiają nam sprzedaż rzeczy, która np. stała się zbędna. Cena o wiele niższa niż w sklepie daje szanse na szybkie zdobycie kupca. Jednak nawet otrzymanie niedużej kwoty powoduje, że pojawia się pytanie: czy trzeba płacić podatek ?

Zasadą jest, że otrzymane pieniądze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, chyba że ustawa przewiduje zwolnienie bądź stanowi, że dany przychód nie podlega opodatkowaniu. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych, a zatem rzeczy które są przedmiotem licznych transakcji internetowych, podatnik nie uzyskuje przychodu, jeśli sprzedaje rzecz po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Nie ma znaczenia, czy faktycznie z niej korzystaliśmy.

Jednak jak udowodnić, że owe pół roku minęło i podatnik sprzedając daną rzecz nie musi płacić podatku? Oczywiście, najbezpieczniej jest ...