Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

obliczanie podstawy ubezpieczenia zdrowotnego

W jaki sposób oblicza się podstawę ubezpieczenia zdrowotnego tzn. co jest składową tej podstawy? Prosiłbym o podanie prostego wyliczenia np. pensja 1000,00 brutto.

Data: 27.08.2007

siedziba na podstawie umowy użyczenia

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Biuro mam w domu w jednym pokoju, który użyczam nieodpłatnie od rodziców. Czy faktury na remont mojego biura będę mógł zarachować w koszty i odliczyć od nich podatek VAT? Czy ma to jakieś...

Data: 12.06.2008

Świadczenie usług między małżonkami w ramach różnych działalności gospodarczych

Czy prowadząc swoją firmę mogę świadczyć usługi dla firmy męża na fakturę? Jakie dodatkowe koszty muszę wtedy ponieść poza opłaceniem VAT i podatku dochodowego? Dodam, że jestem na urlopie macierzyńskim, ale działalności nie zawiesiłam i płacę normalnie składkę chorobową.

Data: 04.09.2013

Błędny NIP na fakturze

Co mam zrobić z otrzymaną fakturą, na której mój NIP jest błędny? Czy sprzedawca może mi wystawić ponownie tą fakturę z poprawnym nr NIP?

Data: 29.07.2009

ZUS absolwenta

Chcemy zatrudnić na umowę zlecenie osobę, która w tym roku zdaje maturę. Osoba ta ma ważna legitymację szkolną do 30 września 2008 r. Czy jeżeli w czerwcu zda maturę to co ze składkami ZUS w \"okresie przejściowym\" tj. od lipca...

Data: 18.06.2008

Szkoła policealna ze statusem szkoły licealnej?

Czy jeżeli dziecko jest pełnoletnie i uczy się w studium policealnym, to czy można rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Data: 26.04.2007

zaległosci podatkowe

Prowadziłam firmę i kontrola wykazała błędy. Zostałam ukarana i w tej chwili mam pokaźny dług wraz z odsetkami, nie prowadzę juz działalności. Dług przejął komornik. W lipcu zamierzam na stałe wyjechać do Anglii, mąż juz tam pracuje od pół roku, ja...

Data: 28.03.2007

Jaka jest podstawa prawna swiadczaca ze nie jest potrzebna wplata na rachunek bankowy do odliczenia darowizny

Jaka jest podstawa prawna świadcząca, że nie jest potrzebna wpłata na rachunek bankowy, do odliczenia darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych nie objętych limitem? Posiadam: umowę oraz pokwitowanie otrzymania darowizny z grudnia 2006 roku.

Data: 25.04.2007

Zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg handlowych

Czy jeżeli została założona sp. z o.o. i w NIP-2 zaznaczono, że prowadzi księgę handlową, to należy to zgłaszać do Urzędu Skarbowego jeszcze na jakimś innym druku?

Data: 16.02.2010

Jakim dowodem udokumentowac zakup staroci na zagranicznych bazarach ?

Jak udokumentować zakup staroci na zagranicznych pchlich bazarach, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami móc je ewidencjonowac w książce przychodów i rozchodów. Jest to praktycznie niemożliwe, aby sprzedający - osoba fizyczna - wystawił jakikolwiek świstek. Czy można to robic za pomocą...

Data: 30.01.2007