Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

Umowa o pracę i jednocześnie umowa zlecenia u tego samego pracodawcy

Przypadek I: Pracodawca zatrudnia księgową na umowę o pracę i jednocześnie zawarł umowę zlecenia na wykonanie uzgodnień sald. Czy pracodawca postąpił prawidłowo wystawiając umowę zlecenie za prace księgowe, czy powinien dać nagrodę uznaniową? Przypadek II: Spółdzielnia mieszkaniowa zatrudnia na umowę...

Data: 24.06.2011

Sprzedaż małżonce

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie budowlanych robót instalacyjnych. Czy zakupione na firmę urządzenia (np. grzejnik) mogę zainstalować we własnym mieszkaniu, wystawiając na żonę lub na siebie fakturę VAT 7%?

Data: 13.07.2010

Przejście z VAT-7K na VAT-7D

Składam VAT-7K (jestem małym podatnikiem). W poprzednim kwartale miałem olbrzymia sprzedaż i chyba podpadnę pod VAT-7D. Jaka jest granica? Czy jeśli ja przekroczę, za następny kwartał składam VAT-7D? Od kiedy płace zaliczki, teraz, czy po pierwszej deklaracji VAT-7D?

Data: 25.11.2010

Stawka podatku VAT dla robót budowlanych w 2008 r.

Czy nadal obowiązuje stawka VAT 7% dla robót remontowych i budowlanych wykonywanych dla budownictwa mieszkaniowego (sklasyfikowane PKOB-111)? Czy są jakieś ograniczenia?

Data: 18.01.2008

Gdzie wykazać sprzedaż samochodu osobowego w rachunku?

Spółka z o.o. sporządza rachunek wyników porównawczy. W roku 2009 nie uzyskała żadnego przychodu oprócz sprzedaży samochodu. W jakiej pozycji rachunku wyników wykazać sprzedaż, a także koszt sprzedaż tego samochodu?

Data: 10.06.2010

bez deklaracji ZUS

Po złożeniu deklaracji ZUS przed paroma miesiącami (składki opłacam tylko za siebie) usłyszałem w ZUS, że jeśli nic nie będzie się w deklaracji zmieniać (nie zatrudnię pracownika, nie zrezygnuję z ubezpieczenia chorobowego itd.), to kolejnych deklaracji miesięcznych nie muszę składać...

Data: 12.01.2009

Zatrudnienie syna w firmie ojca

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę zatrudnić syna (22 lata, studiującego) u siebie w firmie? Czy może to być umowa zlecenia? Czy wynagrodzenie wypłacone synowi będzie dla mnie kosztem podatkowym?

Data: 16.11.2009

Faktura czy rachunek

Prowadzę działalność oraz najem prywatny, czynny podatnik VAT. W miesiącu kwietniu 2011 r. podpisałem przedwstępną umowę najmu na lokal użytkowy z osobą fizyczną nie prowadzącą działalności - osoba ta jest w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem jej prowadzenia...

Data: 06.04.2011

diety zagraniczne osoby fizycznej

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może sobie naliczyć w koszty diety zagraniczne?

Data: 14.01.2007

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki osobowej

Mam zamiar wnieść przedsiębiorstwo będące jednoosobową działalnością gospodarczą aportem do nowo powstającej spółki komandytowej. Czy będzie to miało skutki wobec umów cywilnoprawnych, dotychczas istniejących pomiędzy działalnością gospodarczą a kontrahentami? A jeśli nie, to w jaki sposób będzie konieczne przeniesienie tych...

Data: 17.06.2009