Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

Likwidacja kasy fiskalnej

Prowadzę działalność gospodarczą (gastronomia) w dwóch punktach i posiadam dwie kasy fiskalne. W tym roku zamierzam zlikwidować jeden punkt. Co mam zrobić z kasą fiskalną i czy mogę ją później sprzedać?

Data: 02.07.2014

faktura imienna a koszty uzyskania przychodu

Czy faktura imienna (brak nazwy firmy) wystawiona za pobyt w hotelu z adresem firmowym może być zaliczona w koszty uzyskania przychodu?

Data: 19.09.2007

Jaki kurs przeliczenia wpływu na rachunek walutowy?

Kontrahent wystawił nam fakturę opiewającą na kwotę 4691,58 PLN (jest to f-ra za usługi transportowe - fracht w walucie EUR), faktura została przeliczona na PLN po kursie z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi. Za powyższą fakturę zapłaciliśmy z naszego konta...

Data: 07.12.2015

Pobyt przedsiębiorcy w szpitalu

Tata prowadzi działalność gospodarczą i obecnie przebywa w szpitalu po wylewie. Czy może wystąpić do ZUS o zasiłek chorobowy bez L4? Co można zrobić w takiej sytuacji, żeby go otrzymać? Czy szpital może wystawić np. zaświadczenie o pobycie pacjenta i...

Data: 08.12.2015

Niższe składki ZUS - zatrudnienie u współmałżonka

Jeżeli zatrudnię się u męża, który prowadzi działalność gospodarczą, to czy też będzie mnie obejmować preferencyjne naliczanie składek ZUS przez 2 pierwsze lata?

Data: 04.01.2016

Spis z natury - osoby

Kto powinien być obecny przy spisie z natury, jeżeli prowadzę firmę jednoosobową? Kto winien być wpisany w składzie komisji inwentaryzacyjnej i podpisać się za komisję inwentaryzacyjną?

Data: 16.06.2009

Faktura elektroniczna a księgowanie w kpir (ręcznie)

Jestem VAT-owcem, kpir oraz ewidencję zakupów i sprzedaży prowadzę ręcznie. Jak mam księgować f-ry elektroniczne od dostawcy? e-faktura po wyeksportowaniu do pdf i wydrukowaniu nie jest ważnym dokumentem. Może na koniec dnia powinnam zsumować f-ry elektroniczne i wystawić dowód wewnętrzny?

Data: 10.07.2012

opodatkowanie alimentów

Jak są opodatkowane alimenty na rzecz byłego współmałżonka?

Data: 10.07.2008

KPiR a koszty uzyskania przychodów

Czy moment otrzymania przeze mnie faktury jest momentem zaliczenia jej do kosztów? Jaki wpływ ma na to zapłata za ww. fakturę? Proszę o odpowiedź zarówno w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT. Jak traktować koszt zakupu komputera na raty?

Data: 15.12.2014

przekazanie lokalu na biuro

Prowadzę biuro we własnym domu, udostępniam zatem sam sobie mieszkanie na cele własnej działalności gospodarczej. Czy muszę rozliczyć jakiś podatek z tego tytułu?

Data: 14.01.2007