Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

VAT od kosztów myjni i przegladów samochodu osobowego

Czy mam prawo odliczyć VAT od faktury za myjnię oraz za przegląd samochodu osobowego bedącego środkiem trwałym firmy (PKPiR oraz VAT czynny)?

Data: 24.06.2008

Stawka VAT na altankę działkową

Firma wykona dach na murowanej altanie działkowej. Jaka stawka VAT ma tutaj zastosowanie 7 czy 22%?

Data: 18.09.2008

Zagraniczna filia jednostki

Jeżeli firma polska chciałaby otworzyć za granicą swoją filię, to filia ta powinna rozliczać się w Polsce, czy w kraju, w którym się znajduje? Czy bilans każda z filii sporządza oddzielnie, czy składany jest jeden przez firmę - matkę?

Data: 18.07.2008

kupno samochodu ciężarowego do małej firmy

Kupuję samochód ciężarowy do małej firmy o wartości 45 tys. euro netto + 22% VAT = brutto 54,9 tys. Euro. Czy do jednorazowego wliczenia całego zakupu w koszty przyjmuję wartość 45 tys. Euro i cały VAT odliczam? Co się dzieje...

Data: 27.03.2008

Leasing operacyjny na samochód?

Witam, firma podpisała w grudniu 2007r. umowę leasingu opearcyjnego na samochód osobowy. Na umowie leasingowej wpisano netto podstawę do amortyzacji. 1. Czy samochód powinien być wpisany do ewidencji środków trwałych? 2. Czy leasing powinien być wykazany w bilansie otwarcia?

Data: 15.04.2008

kasa fiskalna - początek działalności

Prowadzę sklep z odzieżą, działalność zaczęłam w maju 2008 r. Jestem zgłoszona jako czynny podatnik VAT, ale nie zainstalowałam jeszcze kasy fiskalnej. Po przekroczeniu jakiego obrotu jestem zmuszona ją zainstalować? Do czasu instalacji kasy jakie ewidencje muszę prowadzić na miejscu...

Data: 20.08.2008

Wynajem mieszkania i prowadzenie działalności gospodarczej

Prowadzę od stycznia jednoosobową działalność gospodarczą, niezwiązaną z wynajmem. Jednocześnie wynajmuję mieszkanie płacąc podatek zryczałtowany. Czy fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej wyklucza możliwość ryczałtowego płacenia podatku, konieczność naliczania podatku VAT?

Data: 13.01.2010

zakup samochodu osobowego a wartość środka trwałego

Czy do wartości początkowej środka trwałego - samochodu osobowego - można doliczyć część wartości naliczonego podatku VAT, która nie podlega odliczeniu? Zakupiliśmy samochód osobowy. Z wartości podatku VAT jaki jest na fakturze odliczyć możemy jedynie 60%. Czy pozostałą część podatku...

Data: 11.01.2008

Podmioty powiązane

Czy pożyczka od męża jako osoby fizycznej do Spółki z o.o., gdzie żona jest prezesem i właścicielem 70% udziałów jest transakcją z podmiotem powiązanym?

Data: 01.10.2009

zus od klauzuli konkurencyjnej

Czy wynagrodzenie miesięczne wypłacane na podstawie klauzli konkurencyjnej po stosunku pracy podlega składkom ZUS?

Data: 07.01.2007