Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

JPK dla mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018 roku

Czy na pewno JPK_VAT będzie obowiązkowy dla mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018 roku?

Data: 12.10.2017

Sprzedaż środka trwałego przez podatnika zwolnionego z VAT

Jestem stomatologiem i korzystam z przedmiotowego zwolnienia z VAT. Sprzedaję używany autoklaw, który był wprowadzony do środków trwałych. Czy sprzedaż tą należy udokumentować fakturą ze stawką zwolnioną? Jaką podstawę prawną należy wpisać na takiej fakturze?

Data: 26.10.2017

OC samochodu osobowego w działalności

OC zapłaciłam w czerwcu br. Czy mogę zaliczyć składkę do kosztów we wrześniu (nie zrobiłam tego wcześniej, bo nie wiedziałam, że jest taka możliwość)? Czy mogę zrobić to teraz?

Data: 13.10.2017

Podatek od pożyczki

Pożyczam synowi pieniądze na określony cel, po zgłoszeniu do Urzędu skarbowego tego faktu za pomocą PCC. Syn będzie zwracał tą pożyczkę w ratach. Czy zwrot rat muszę wykazywać w PIT jako przychód? Jestem osoba fizyczną,nie prowadzę żadnej działalności. Jestem emerytem.

Data: 02.10.2017

Zakup samochodu na firmę od żony

Mam samochód osobowy, który mój mąż chciałby zarejestrować na swoją firmę. Czy może kupić ode mnie auto na zasadzie umowy kupna-sprzedaży czy musi mieć fakturę? Ewentualnie w jaki sposób może wprowadzić auto w posiadanie firmy?

Data: 02.10.2017

Ulga na internet w firmie

Opłatę za biznes-internet wprowadzam do kosztów działalności gospodarczej. Czy obowiązuje tu limit 760 zł rocznie? Czy można odliczać tylko przez 2 kolejne lata? A jeżeli zaczynam odliczać w połowie roku podatkowego?

Data: 02.11.2017

Remanent likwidacyjny a auto osobowe kupione w 2012 roku

Czy powinienem wykazać auto w remanencie do celów VATt? Jaką wartość przyjąć, rynkową czy zakupu - amortyzacja? Amortyzacja jest tylko częściowa, działalność była zawieszona.

Data: 02.11.2017

Zamknięcie działalności gospodarczej a auto z kratką

W związku z przejściem na emeryturę zamykam działalność gospodarczą. Jako firma jednoosobowa płacę podatek na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego oraz jestem płatnikiem podatku VAT. Dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykonywania remontów instalacji elektrycznych zakupiłem w 2010 r. samochód z...

Data: 02.11.2017

Podatek od sprzedaży mieszkania

Posiadam mieszkanie, które chcę sprzedać. Czy i jaki podatek zapłacę? Czy okres 5-lat liczy się od nowa, jeżeli zrobiliśmy z mężem rozdzielność majątkową?

Data: 12.10.2017

Dziedziczenie po mężu z ofe po przejściu na emeryturę

Po śmierci męża w 2010 r. otrzymałam w drodze dziedziczenia połowę środków pieniężnych z subkonta męża. Powiedziano mi w Aviwa, że drugą połowę mogę otrzymać dopiero po uzyskaniu wieku emerytalnego. Obecnie jestem już dwa lata na emeryturze, środki z OFE...

Data: 02.11.2017