ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.
PIT-y roczne 2013
Pomoc eksperta

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2013 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PIT/ZG zagranica

Załącznik PIT/ZG (PIT - zagranica) przeznaczony jest dla osób, które rozliczają przychody uzyskiwane od zagranicznych podmiotów (mieszkam w Polsce – wynagrodzenie otrzymuje z zagranicy) lub po prostu zarobkują wyjeżdżając do pracy za granicę (jadę do pracy do kraju trzeciego). Obcokrajowiec, który zarabia w Polsce, nie musi z tytułu polskich zarobków składać PIT/ZG. Załącznika nie musi też składać podatnik, który przebywając za granicą uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Rzeczypospolitej (np. przebywa w delegacji). Oddelegowany wypełni go w przypadku, gdy wypłat wynagrodzenia dokonuje podmiot zagraniczny.


PIT i załączniki

PIT/ZG składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Druk dołącza się odrębnie do każdego zeznania – wypełniając w załączniku wyłącznie część związaną z danym zeznaniem podatkowym – odpowiednio część – C.2, C.3 albo C.4 oraz część C.1 – czyli podział danych przychodów na źródła: praca (i stosunki podobne), działalność wykonywana osobiście, działalność gospodarcza, najem (i podobne), prawa autorskie lub inne źródła.

Bezpłatne  SMS Opis deklaracji
PIT/ZG (4) Informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym

Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody. Nie oznacza to, że przebywanie w wielu krajach zmusza do wypełniania wielu załączników PIT/ZG, ale że jeśli z tych krajów pochodziły przychody, to należy dla każdego z nich sporządzić niezależny załącznik.

Kwot, do których stosuje się zasadę zwolnienia z progresją nie należy ujmować w załączniku w przypadku, gdy w Polsce nie zarobkowało się dodatkowo.

Jeżeli podatnik uzyskiwał w kraju dodatkowe kwoty podlegające opodatkowaniu na tych samych zasadach co kwoty z zagranicy – a do przychodów z zagranicy należałoby zastosować zasadę zwolnienia z progresją – kwoty te wprowadza się do załącznika PIT/ZG.

Jeżeli podatnik do przychodów z zagranicy ma obowiązek stosować zasadę proporcjonalnego odliczenia – wykaże przychody zagraniczne w załączniku nawet jeżeli w kraju nie uzyskiwał przychodów.

Jeżeli podatnik rozlicza się ze zwolnienia podatkowego - tzw. 30% kwoty diety za każdy dzień przebywania zagranicą w stosunku pracy, wartości tych kwot, zwolnionych z opodatkowania, nie należy wykazywać jako przychodu podatkowego w załączniku PIT/ZG ani w deklaracji rocznej.

W przypadku małżonków, druk składać należy odrębnie, nawet przy łącznym rozliczeniu podatkowym. Do każdej deklaracji podatnika należy złożyć niezależnie odrębny druk PIT/ZG. Zatem tyle, ile deklaracji podatnik złoży z zarobkami zagranicznymi, tyle PIT/ZG należy do nich dołączyć. Jeżeli jednak podatnik składa dwie deklaracje np. PIT-36 i PIT-36L ze względu na krajowe zarobki oraz dodatkowo ze względu na pracę za granicą – PIT/ZG, to złoży tylko jeden załącznik – dołączając go do deklaracji, w której wykazuje zagraniczne przychody (w podanym przykładzie – do PIT-36).

W PIT/ZG nie należy również wykazywać ulgi abolicyjnej. Trafia ona, razem z innymi ulgami podatkowymi do załącznika PIT/O.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 15-07-2013
  • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: Ewelina (18-11-2015 15:56:12)
Temat: nie pamiętam przychodu
Witam, w 2013 pracowałam 2 tygodnie w Belgii, nie rozliczyłam się z tego bo nie wiedziałam jak. teraz przyszło mi wezwanie do złożenia korekty na druku pit36...pokaż całą treść
Witam, w 2013 pracowałam 2 tygodnie w Belgii, nie rozliczyłam się z tego bo nie wiedziałam jak. teraz przyszło mi wezwanie do złożenia korekty na druku pit36 z pitzg w któej mam wykazac wszystkie dochody. Jak mam to zrobić gdy nie pamiętam przychodów?zwiń
Autor: Krzysztof (14-07-2014 17:55:15)
Temat: Czy zapłacę podatek w PL od przychodu w UK, który nie przekroczy kwoty wolnej w UK?
witam Mam pytanie odnośnie zapisu dot. zasady zwolnienia z progresją : "W zależności od zasad przyjętych w umowie międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania występować mogą dwie zasady rozliczeń: ...pokaż całą treść
witam Mam pytanie odnośnie zapisu dot. zasady zwolnienia z progresją : "W zależności od zasad przyjętych w umowie międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania występować mogą dwie zasady rozliczeń: wyłączenia z progresją (dochody zwolnione z podatku w Polsce); odliczenia proporcjonalnego (dochody opodatkowane w Polsce). Stan na 19 kwietnia 2010 r. Tabela dotyczy zasad opodatkowania dochodów z pracy najemnej w podstawowych sytuacjach. Jeżeli rodzaj pracy jest nietypowy (na statku, w firmie z państwa trzeciego, w firmie polskiej itd.), należy sprawdzić w umowie, czy nie przewiduje ona dla danego rodzaju zatrudnienia innych zasad opodatkowania." Czy będę musiał odprowadzić podatek także w Polsce z tytułu pracy w UK? Co jeśli dochód osiągnięty w UK nie przekracza kwoty wolnej od podatku w tym kraju? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w PL i jestem opodatkowany podatkiem linowym 19%. Mam zamiar podjąć pracę usługową jako specjalista, konsultant w firmie w UK. Będę przebywał tam ponad 183 dni w roku. Czy zwiń
Autor: Hubert (10-03-2014 16:43:34)
Temat: Rozliczenie z niemieckich dochodów, bez dochodów w Polsce
Witam, pracuję 3 miesiące w roku w Niemczech. Na początku roku pracuję miesiąc na umowę o pracę sezonową do 50dni, bez podatku; na jesień 2 miesiące na...pokaż całą treść
Witam, pracuję 3 miesiące w roku w Niemczech. Na początku roku pracuję miesiąc na umowę o pracę sezonową do 50dni, bez podatku; na jesień 2 miesiące na umowę o pracę gdzie pobierane są składki na ubezp. zdrowotne, rentowe itp. oraz podatek dochodowy. W Polsce nie pracuję, nie uzyskuję tutaj innych dochodów niż z lokat w banku. W celu uzyskania zwrotu podatku w Niemczech, muszę się tam rozliczyć. Na potwierdzenie braku dochodów w PL, składałem wniosek w US o wydanie zaświadczenia EU/EOG, gdzie zaznaczałem, że nie składałem zeznania PIT w Polsce, ponieważ nie miałem tu dochodów, wszystko było OK, Panie z US potwierdzały, że robię dobrze. Nie było problemu. Wczoraj byłem jak co roku w US i Pani z okienka uznała, żę muszę złożyć PIT 36 i ZG, nawet jak nie mam polskich dochodów, twierdząc że zmieniło się to w 2013 roku. Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, że coś się zmieniło w tej kwestii. Na broszurce z US widnieje także zapis: "Podatnik ma obowiązek składania zeznania rocznego, jeżeli osiągnie inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej". Na tym portalu znalazłem taką wypowiedź eksperta: "2013-06-17 20:35 autor odpowiedzi: Krzysztof Skrzypek Rozumiem, że ośrodek interesów życiowych jest w Polsce (do Holandii wyjazdy są czasowe w celu świadczenia pracy). W takim przypadku z całości dochodów należy się rozliczać w Polsce (także z tych uzyskanych w Holandii). Ma tu zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. PIT-a należy składać także wówczas, gdy jedyne uzyskane dochody pochodzą z Holandii. Należy złożyć korekty zeznań rocznych i wykazać dochód z Holandii oraz obliczyć podatek z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego. Jeżeli podatek wychodzi wyższy, aniżeli byłby w przypadku zastosowania metody wyłączenia z progresją, można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej." Jak to jest naprawdę? Muszę złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, jeśli nie miałem tutaj dochodów, jedynie dochody z pracy w Niemczech? Od kilku lat sytuacja wygląda podobnie i nie składałem zeznań w Polsce, czy powinienem zgodnie z radą Pana Skrzypka złożyć zeznania korygujące? Z góry dziękuję za odpowiedź, Hubert zwiń
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz