ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.
PIT-y roczne 2015
Podatek giełdowy

Osiągnąłeś zyski od zainwestowanego kapitału? Musisz zapłacić podatek. Zapraszamy do skorzystania z poradników, które każdemu inwestorowi ułatwią rozliczenie z fiskusem.

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2015 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PIT-38 dochody kapitałowe

W przypadku zbycia prywatnych papierów wartościowych lub udziałów w spółkach, podatnik ma obowiązek rozliczyć się na druku PIT-38. Deklarację tę złożą ci wszyscy, którzy w roku 2015 uzyskali prywatnie (poza działalnością) przychody z tytułu:

 • odpłatnego zbycia:
  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
 • objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Nie ma znaczenia, czy podatnik w tym samym roku nabył prawa do zbywanych papierów wartościowych. Dla rozliczenia przychodu istotna jest data odpłatnego zbycia, a nie data, w której poniesiono koszty jego uzyskania lub w którym nabyto prawa do realizowanych obecnie zysków ze zbycia papierów wartościowych.

Uwaga !

Bardzo często podstawą wypełnienia PIT-38 jest PIT-8C dostarczany przez biuro maklerskie obsługujące rachunek inwestycyjny podatnika. W przypadku zmiany rachunku w roku podatkowym PIT-8C może nie obejmować wszystkich kosztów nabycia papierów wartościowych. Warto przeanalizować kwoty wynikające z informacji podatkowej.

 

Bezpłatne  SMS Opis deklaracji
PIT-38 (11) Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT/ZG (5) Informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym
ZAP-3 (3) Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem
- obowiązujące od 1 grudnia 2014 r.

 

Jeżeli sprzedaż udziałów odbywa się poza rachunkiem inwestycyjnym – podatnik ma obowiązek samodzielnie wypełnić PIT-38.

Deklarację składa się do 2 maja 2016 r.

W deklaracji wykazuje się również niezwolnione z opodatkowania przychody zagraniczne, które podatnik uzyskał w roku 2015 z tych źródeł przychodów. Podatnicy niemający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jeżeli osiągnęli w roku podatkowym dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed 2 maja 2016 r., są obowiązani złożyć zeznanie za rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Małżonkowie wypełniają PIT-38 niezależnie, każdy dla siebie. Nie ma możliwości rozliczenia się łącznie w związku z przychodami wykazywanymi na PIT-38. Objęcie udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną za wkład pieniężny (np. za gotówkę) obliguje do złożenia PIT-38 dopiero w chwili zbycia udziałów. Ich objęcie nie generuje natomiast przychodu rozliczanego na PIT-38.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

 • data utworzenia: 08-07-2015
 • data modyfikacji: 11-12-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: Marek (02-05-2016 10:28:51)
Temat: Różne kraje zysków i strat z akcji
W jednym kraju zarobiłem na sprzedaży akcji, a w drugim straciłem. W pit ZG w pozycji 31 nie można wypełnić straty, wobec tego dochód w PIT38 (pozycja...pokaż całą treść
W jednym kraju zarobiłem na sprzedaży akcji, a w drugim straciłem. W pit ZG w pozycji 31 nie można wypełnić straty, wobec tego dochód w PIT38 (pozycja 26) nie jest sumą z deklaracji PIT ZG. Czy to nie zostanie uznane jako błąd? Czy powinienem składać załącznik PIT ZG za kraje w których poniosłem stratę skoro wpisuje tam w pozycji 31 liczbę zero?zwiń
Autor: koki (26-04-2016 12:27:40)
Temat: Pit
Jako rezydent USA musi Pan rozliczyć PIT-38 w Urzędzie skarbowym w Warszawie....pokaż całą treść
Jako rezydent USA musi Pan rozliczyć PIT-38 w Urzędzie skarbowym w Warszawie. zwiń
Autor: Marek (18-04-2016 18:06:57)
Temat: PIT 38 a rozliczenie wspolne
Witam, czy przy dochodach z giełdy mogę się rozliczyć na PIT37 z małżonką a naPIT38 z giełdy?
Autor: Stan (04-04-2016 22:49:02)
Temat: Podatek od akcji
Otrzymalem jakow wynagrodzenia akcej korporacji w ktorej pracuje. Jest to korporacja amerykanska. Otrzymalem od nich "2015 TAX reporting statement" z wyliczniem dywidendy. Jak powinienem ja rozliczyc.? Akcji...pokaż całą treść
Otrzymalem jakow wynagrodzenia akcej korporacji w ktorej pracuje. Jest to korporacja amerykanska. Otrzymalem od nich "2015 TAX reporting statement" z wyliczniem dywidendy. Jak powinienem ja rozliczyc.? Akcji na razie nie sprzedalem. zwiń
Autor: codogrosza (22-03-2016 10:44:13)
Temat: pit - właściwy urząd
Urząd Skarbowy właściwy wg miejsca pobytu w Polsce
Autor: ewa (21-03-2016 18:27:56)
Temat: PIT38 oraz rezydent USA.
Witam, Jestem rezydentem USA. Mam do rozliczenia PIT38, Na jaki urzad powinnam złożyć taki PIT.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz