ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.
PIT-y roczne 2013
Pomoc eksperta

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2013 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PIT-2K odsetkowa

Regułą w przypadku ulgi odsetkowej będzie obecnie – ze względu na jej usunięcie z systemu podatkowego i jej działanie tylko na zasadzie praw nabytych - wyszczególnianie kwoty odliczanych odsetek jedynie w deklaracji rocznej oraz na druku PIT/D. Natomiast PIT-2k to załącznik składany wyłącznie w związku z rozpoczęciem rozliczania ulgi odsetkowej. W latach kolejnych, w których podatnik korzysta z tej ulgi, PIT-2k nie jest bowiem dołączany do deklaracji rocznej.

Bezpłatne SMS Opis deklaracji
PIT-2K (7) Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych

 

Oświadczenie wskazuje na faktyczną wartość wydatków poniesionych w związku z inwestycją, która była podstawą udzielenia kredytu związanego z ulgą odsetkową. Oświadczenie składa się jednorazowo w roku, w którym rozpoczyna się korzystanie z ulgi odsetkowej (może to być inny rok niż rok zakończenia inwestycji budowlanej). W roku tym można korzystać również z odliczenia odsetek zapłaconych przed rokiem rozpoczęcia korzystania z ulgi (przed zakończeniem inwestycji).

W przypadku, gdyby podatnik na jakiś czas przeznaczył mieszkanie na inne cele niż własne cele mieszkaniowe (np. wynajął mieszkanie), a następnie ponownie powrócił do prywatnego wykorzystywania nieruchomości – nie musi ponownie składać PIT-2K. Wystarczy kontynuacja odliczeń w deklaracji załączniku PIT/D.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 15-07-2013
  • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz