ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.

PIT-y roczne 2012

Pomoc eksperta

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2012 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PIT/28A ryczałt osoba

Druk stanowi załącznik do deklaracji PIT-28. Jest w zasadzie nieodłącznym elementem deklaracji PIT-28, zatem zarówno gdy ryczałtem rozlicza się prowadzący działalność gospodarczą, jak i prowadzący najem lub dzierżawę, będzie zobowiązany złożyć załącznik PIT-28/A. Wyjątkiem od tej zasady są spółki cywilne i jawne, które rozliczając się ryczałtowo składają PIT-28/B .

Podatnik prowadzący działalność lub najem oraz dodatkowo posiadający udziały w spółkach – opodatkowane ryczałtem – składa zarówno załącznik PIT-28/A, jak i PIT-28/B.

Przychody ze spółki sumuje się z innymi przychodami rozliczanymi ryczałtowo dopiero w deklaracji PIT-28, nie należy natomiast dodawać tych wartości i wpisywać ich sumy w PIT-28A.

Załącznik składają:

  • Prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na własne nazwisko (z wyjątkiem wspólników spółki jawnej i cywilnej),
  • Prowadzący najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę lub umowy o podobnym charakterze, opodatkowane ryczałtowo. Małżonkowie rozliczają się osobno z przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, stąd też składają niezależnie załączniki do swoich deklaracji PIT-28, nawet jeśli rozliczają udziały we wspólnej własności.

 

Bezpłatne SMS Opis deklaracji
PIT-28 (16) Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
PIT-28/A (13) Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko
PIT-28/B (11) Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych

 

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 19-07-2012
  • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz