Podatki w praktyce

Czynności cywilne PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy tylko niektórych czynności pojawiających się w obrocie gospodarczym. Podatek nałożony jest na kilka rodzajów czynności.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (deklaracja PCC-3) podlegają wyłącznie następujące czynności - i żadne inne:

 • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, 
 • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, 
 • umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, 
 • umowy dożywocia, 
 • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
 • ustanowienie hipoteki, 
 • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności
 • umowy depozytu nieprawidłowego,
 • umowy spółki. 

Zmiana umowy, która powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania również podlega opodatkowaniu tym podatkiem, tak samo jak orzeczenia sądowe lub ugody, które wywołują skutki w zakresie cywilnoprawnym lub podwyższenie podstawy opodatkowania takich umów.

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

 • rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 
 • rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą w przypadku, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • w przypadku umowy spółki - jej zawarcie lub zmiana podlega PCC, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki, a w przypadku spółki kapitałowej - rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi w przypadku, gdy z tytułu tej czynności choćby jedna ze stron czynności była opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z tego podatku zwolniona. Podatek nie wystąpi zatem zarówno, gdy strona wystawi fakturę z podstawową stawką podatku VAT, ze stawką zwolnioną lub też gdy oświadczy, że korzysta ze zwolnienia podmiotowego i faktycznie wykonuje te czynności jako podatnik zwolniony podmiotowo z VAT. Zasady tej nie stosuje się, tj. zawsze podlegają PCC umowa spółki lub jej zmiany. Czynności, w związku z którymi choćby jedna ze stron jest zwolniona z VAT będą natomiast podlegały PCC, jeżeli dochodzi do:

 • umowy sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, 
 • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Są to sytuacje wyjątkowe, które eliminują podwójne obłożenie tej samej transakcji dwoma podatkami - VAT i PCC.
 

Przykład:

Nieruchomość zbywa podatnik VAT na rzecz osoby fizycznej nieprzedsiębiorcy. Wystawia FV – 23%. Transakcja nie podlega PCC

Nieruchomość - nowy lokal mieszkalny zbywa podatnik VAT - developer na rzecz osoby fizycznej nieprzedsiębiorcy. Wystawia FV - zwolnione. Transakcja podlega PCC.

Nieruchomość zbywa osoba fizyczna, nieprzedsiębiorca na rzecz osoby fizycznej, nieprzedsiębiorcy. Transakcja podlega PCC.

Nieruchomość zbywa osoba fizyczna - nieprzedsiębiorca na rzecz przedsiębiorcy - podatnika VAT. Wystawia rachunek, w związku z czynnością sprzedający nie jest podatnikiem VAT, a więc z tytułu tej czynności żadna ze stron nie jest podatnikiem opodatkowanym VAT lub z tej czynności zwolnionym. Transakcja podlega PCC.

 

Uwaga: Zwolnienie z podatku PCC a deklaracja podatkowa PCC-3 (PCC-2)

Zgodnie z pismem z 12 marca 2003 r. sygn. akt LK-2255/LM/BG/02 podatnik powinien składać deklarację nawet w przypadku czynności zwolnionych z podatku od czynności cywilnoprawnych. Niemniej jednak jest to bardzo kontrowersyjne stanowisko, patrząc szczególnie na zwolnienie czynności sprzedaży rzeczy ruchomych do wartości rynkowej 1000 zł. Jeżeli stanowisko okazałoby się słuszne – przy każdej, nawet nadrobniejszej czynności rynkowej, zwolnionej z podatku PCC powinniśmy składać deklarację i udowadniać, że występuje zwolnienie podatkowe. Jest to oczywisty absurd podważający przedstawione w piśmie stanowisko. Stąd racjonalniejszym jest nieskładanie deklaracji PCC zarówno przy dokonywaniu czynności zwolnionych z podatku, jak również przy czynnościach niepodlegających temu podatkowi.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

 • data utworzenia: 09-11-2011
 • data modyfikacji: 07-01-2016

 


Komentarze

Autor: Mania (13-02-2018 19:19:30)
Temat: Podatek
Kupilam nieruchomość z licytacji komorniczej wyrok uprawomocnił sie 05.01.2017r. a pismo o nim dostałam 08.06.2017r. jaka wiec date wpisac jako date dokonania czynnosci?
Autor: Mania (13-02-2018 19:08:32)
Temat: Podatek
Kupilam nieruchomość z licytacji komorniczej wyrok uprawomocnił sie 05.01.2017r. a pismo o nim dostałam 08.06.2017r. jaka wiec date wpisac jako date dokonania czynnosci?
Autor: Piotr (03-02-2018 14:50:52)
Temat: Deklaracja do urzędu.
Niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Kupiłem działkę od gminy status rolna klasa 6 z przeznaczeniem na budownictwo jednorodzinne. Gmina twierdzi że działka budowlana a w księdze rolna...pokaż całą treść
Niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Kupiłem działkę od gminy status rolna klasa 6 z przeznaczeniem na budownictwo jednorodzinne. Gmina twierdzi że działka budowlana a w księdze rolna i na wypisie też. Do sedna zapłaciłem vat 23% gdzie i w jakim terminie muszę zgłosić zakup i zapłacony podatek. Jaki pit? Ktoś mi powiedział że mam pół roku. Na zgłoszenie do Urzędu Skarbowego. proszę o odp zwiń
Autor: Violet (15-11-2017 09:17:11)
Temat: Podatek
Skad mam sie dowiedziec jaka jest wartosc zakupionego auta dla urzedu skarbowego od ktorej mam zaplacic podatek?
Autor: Marcin (25-09-2017 10:00:20)
Temat: Umowa pożyczki
Umowa pożyczki nieoprocentowanej w kwocie 100 000 zł wymaga tylko podatku 2% od czynności cywilno-prawnych czy jeszcze coś powinno się spełnić/zgłosić?
Autor: Juliusz (08-01-2017 14:32:27)
Temat: PCC od kupna samochodu
Nie wiedziałem,że muszę zapłacic podatek PCCa jezdżę samochodem już od roku. Samochód jest kupiony na kredyt i stanowi zabezpieczenie bankowe(nie mogę go sprzedać). Czy jak teraz pójdę...pokaż całą treść
Nie wiedziałem,że muszę zapłacic podatek PCCa jezdżę samochodem już od roku. Samochód jest kupiony na kredyt i stanowi zabezpieczenie bankowe(nie mogę go sprzedać). Czy jak teraz pójdę do US aby zapłacić to mnie ukarzą?zwiń
Autor: Justyna (27-10-2016 15:48:05)
Temat: podatek od sprzedaży obligacji
proszę mi wyjaśnić jak wygląda kwestia podatku od sprzedaży obligacji czy jest to 19% dochodowego + 2% PCC Proszę o pilną odpowiedź.
Autor: Leksykon (20-09-2016 18:44:36)
Temat: "podatek"
Pani Agnieszko, Proszę opisać tytuł darowizny którym kierował się bank....pokaż całą treść
Pani Agnieszko, Proszę opisać tytuł darowizny którym kierował się bank. zwiń
Autor: Leksykon (20-09-2016 18:41:43)
Temat: "podatek"
Panie Adamie, Kwota 600 zł na przyczepkę jest zwolniona z podatku. Do kwoty 1000 zł nie składamy PCC-3
Autor: tirri (11-10-2015 08:51:13)
Temat: przyczepka
zapłać podatek i oddaj przyczepkę
Autor: aga (11-06-2014 15:45:28)
Temat: podatek
bank darował mi pewną kwotę pieniędzy czy muszę uiścić podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego
Autor: adam (07-05-2014 07:45:41)
Temat: podatek
kupiłem przyczepkę za 600 zł mam złożyć PCC
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz