Dlaczego newsPIT to newsletter bez podatku

newsPIT to bezpłatna forma internetowej "ulotki" serwisów PIT.pl i VAT.pl - zobacz aktualne wydanie!

Zawiera skróty i przekierowania do najistotniejszych artykułów, wskaźników czy deklaracji, a jego subskrypcja nie rodzi żadnych negatywnych skutków podatkowych.

Newsletter elektroniczny można wydawać jako:

  • czasopismo, które podlega prawu prasowemu, zawiera informacje zasadniczo dostępne w swojej treści, a nie w serwisie www, w którym reklama stanowi dodatek do przekazywanych treści:
    • rozprowadzany odpłatnie,
    • rozprowadzany bezpłatnie,
  • reklamówkę, która zawiera jedynie reklamy wysyłającego albo innych podmiotów, a oprócz tego np. jedynie linki do treści dostępnych u reklamodawców (w tym u wysyłającego) na jego stronie www albo też części tekstów udostępnionych w całości w serwisie www (czyli informacje z linkiem więcej...).

 

Newsletter - czasopismo - jeżeli rozpowszechniany jest nieodpłatnie, stanowić będzie dla odbiorców nieodpłatne świadczenie, które podlegać będzie u nich opodatkowaniu wg wartości rynkowej. Z tego tez powodu warto wprowadzić choć symboliczną płatność 1zł za rok (np. sms premium), albo też zmienić charakter publikacji na newsletter - reklamówkę. Newsletter - reklamówkę można bezpiecznie - pod względem podatkowym - rozpowszechniać za darmo.
Newsletter - specjalistyczne czasopismo płatne - opodatkowany jest stawką VAT 0%. Do 31 grudnia 2007r. obowiązuje stawka podatku VAT 0% dla czasopism specjalistycznych (w tym w formie elektronicznej). Nie ma znaczenia czy publikacja taka posiada oznaczenie ISSN, w jakiej formie jest wydawana, ani jaka powierzchnia jest przeznaczona na reklamę (art.146 ust.1 pkt 3 lit. a cz.2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Bezpłatna reklamówka nie jest opodatkowana podatkiem VAT, a wydatki na jego wytworzenie stanowią tzw. zużycie własne. Możliwe jest odliczenie podatku VAT związanego z takimi wydatkami na zasadach ogólnych (art.86 i nast. ustawy o podatku od towarów i usług).

Newsletter - czasopismo (odpłatne lub bezpłatne) ukazujący się np. raz w tygodniu powinien zostać sklasyfikowany wg PKWiU 22.12.12-00.00 jako gazeta, dziennik i czasopismo ukazujące się rzadziej niż cztery razy w tygodniu w formie elektronicznej. Newsletter - ulotka nie stanowi osobnej usługi czy towaru.