Drukuj
Dostępne porady
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Szczegóły odpowiedzi

Chcesz uzyskać dostęp do treści odpowiedzi na pytanie:

7% VAT na wyroby medyczne

Czy produkty, elektrostymulatory i elektrody, posiadające certyfikację CE z Niemiec i dopuszczone do sprzedaży w całej Unii Europejskiej kwalifikują się do 7% stawki VAT? Produkty, elektrostymulatory i elektrody są wyrobami medycznymi, dopuszczonymi do obrotu na terytorium Niemiec. Posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty CE, które zezwalają na ich sprzedaż do innych krajów członkowskich. Czy wyrób zakwalifikowany w kraju członkowskim jako produkt medyczny (Niemcy), spełnia wymogi obniżonej stawki VAT na sprzęty medyczne i pomocnicze oraz nielecznicze produkty farmaceutyczne? Według naszych informacji dostawa sprzętu medycznego odbywać się może ze stawką preferencyjną 7%, ale wyłącznie w szczególnych przypadkach. Wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy. Spółka nie ma siedziby na terytorium Polski, czy konieczne jest tak więc zgłoszenie wyrobu do Prezesa Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i wpis na listę wyrobów leczniczych w celu możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT, czy też ponieważ spółka nie ma siedziby na terytorium kraju wpis ten nie jest konieczny? W świetle pozycji 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT stawka podatku w wysokości 8 % (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r.) stosowana jest do dostawy wyłącznie towarów spełniających definicję wyrobów medycznych w rozumieniu przepisów ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czy wystarczy, iż wyrób medyczny zakwalifikowany jest jako wyrób medyczny na terytorium Niemiec, aby spełniał definicję wyrobów medycznych czy też konieczne jest jego zgłoszenie do Prezesa Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i wpis na listę wyrobów leczniczych w celu możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT?

oraz do całej bazy rozwiązań podatkowych liczącej obecnie 19916 porad.

  1. Zapisz się do newslettera newsPIT
  2. Wygeneruj hasło
  3. Zaloguj się i korzystaj za darmo!

Użytkownik
Hasło
Generuj nowe hasło