Rozlicz siÄ™ z PIT.pl

Darmowy program PIT
 

pobierz bezpłatny program e-pity 2011

Deklaracje PIT-4r, PIT-11, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40 wydrukujesz lub wyÅ›lesz do e-deklaracje.gov.pl

Czytaj bezpłatne e-porady

Reklama: Komputery

Wentylator Qoltec Silentline 5x5 50x50 50mm 5cm

Polec znajomym

Spółki i akcje

Objęcie udziałów

Za przychody z kapitaÅ‚ów pieniężnych uważa siÄ™ m.in. nominalnÄ… wartość udziaÅ‚ów (akcji) w spóÅ‚ce majÄ…cej osobowość prawnÄ… albo wkÅ‚adów w spóÅ‚dzielni objÄ™tych w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny.

W przypadku objÄ™cia udziaÅ‚u za gotówkÄ™, w zamian za wkÅ‚ad pieniężny, bez wzglÄ™du na walutÄ™, przychód w ogóle nie wystÄ…pi.

Z kolei wolny od podatku dochodowego jest dochód w postaci nominalnej wartoÅ›ci udziaÅ‚ów (akcji) w spóÅ‚ce majÄ…cej osobowość prawnÄ… albo wkÅ‚adów w spóÅ‚dzielni - objÄ™tych w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w postaci przedsiÄ™biorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zatem faktycznie opodatkowaniu podlega jedynie objÄ™cie udziaÅ‚ów:

  • w spóÅ‚ce z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…;
  • w spóÅ‚ce akcyjnej;
  • w spóÅ‚dzielni;

w zamian za wkład niepieniężny (aport niepieniężny) inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Reklama

Koszty uzyskania przychodu

  1. W przypadku objÄ™cia udziaÅ‚ów (akcji) w spóÅ‚ce albo wkÅ‚adów w spóÅ‚dzielni w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w innej postaci niż przedsiÄ™biorstwo lub jego zorganizowana część - na dzieÅ„ objÄ™cia tych udziaÅ‚ów (akcji), wkÅ‚adów - ustala siÄ™ koszt uzyskania, przychodu w wysokoÅ›ci:
    • wartoÅ›ci poczÄ…tkowej przedmiotu wkÅ‚adu, zaktualizowanej zgodnie z odrÄ™bnymi przepisami, pomniejszonej o sumÄ™ dokonanych przed wniesieniem tego wkÅ‚adu odpisów amortyzacyjnych, jeżeli przedmiotem wkÅ‚adu niepieniężnego sÄ… Å›rodki trwaÅ‚e lub wartoÅ›ci niematerialne i prawne;
    •   2)   jeżeli przedmiotem wkÅ‚adu niepieniężnego sÄ… udziaÅ‚y (akcje) w spóÅ‚ce albo wkÅ‚ady w spóÅ‚dzielni - wartoÅ›ci:
      • a)  nominalnej wnoszonych w formie wkÅ‚adu niepieniężnego udziaÅ‚ów (akcji) w spóÅ‚ce albo wkÅ‚adów w spóÅ‚dzielni, w przypadku gdy zostaÅ‚y objÄ™te w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w innej postaci niż przedsiÄ™biorstwo lub jego zorganizowana cześć,
      • b)  okreÅ›lonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT (czyli metodÄ… FIFO koszt nabycia udzialu/akcji powstaje dopiero z chwilÄ… zbycia udziaÅ‚u/akcji), w przypadku gdy udziaÅ‚y (akcje) w spóÅ‚ce albo wkÅ‚ady w spóÅ‚dzielni, które sÄ… wnoszone w formie wkÅ‚adu niepieniężnego, nie zostaÅ‚y objÄ™te w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny,
      • okreÅ›lonej zgodnie z pkt 2, w przypadku gdy udziaÅ‚y (akcje) w spóÅ‚ce albo wkÅ‚ady w spóÅ‚dzielni, które sÄ… wnoszone w formie wkÅ‚adu niepieniężnego, zostaÅ‚y objÄ™te w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w postaci przedsiÄ™biorstwa lub jego zorganizowanej części
    • faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wyżejw wymienionych skÅ‚adników majÄ…tku podatnika - jeżeli przedmiotem wkÅ‚adu sÄ… te inne skÅ‚adniki.
  2. Jeżeli podatnik w zwiÄ…zku z obejmowaniem udziaÅ‚ów (akcji) w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny poniósÅ‚ wydatki zwiÄ…zane z objÄ™ciem tych udziaÅ‚ów (akcji), to wydatki te powiÄ™kszajÄ… ww. koszty uzyskania przychodów.
  3. W przypadku odpÅ‚atnego zbycia udziaÅ‚ów (akcji) w spóÅ‚ce albo wkÅ‚adów w spóÅ‚dzielni objÄ™tych w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny, na dzieÅ„ zbycia tych udziaÅ‚ów (akcji) albo wkÅ‚adów, koszt uzyskania przychodów ustala siÄ™ w wysokoÅ›ci:
    •  nominalnej wartoÅ›ci objÄ™tych udziaÅ‚ów (akcji) albo wkÅ‚adów z dnia ich objÄ™cia - jeżeli te udziaÅ‚y (akcje) albo wkÅ‚ady zostaÅ‚y objÄ™te w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w innej postaci niż przedsiÄ™biorstwo lub jego zorganizowana część;
    • wartoÅ›ci przedsiÄ™biorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikajÄ…cej z ksiÄ…g przedsiÄ™biorstwa, okreÅ›lonej na dzieÅ„ objÄ™cia tych udziaÅ‚ów (akcji) albo wkÅ‚adów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objÄ™cia.
  4. W przypadku zbycia udziaÅ‚ów (akcji) objÄ™tych w wyniku podziaÅ‚u, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT (podziaÅ‚, gdy jest przejmowany majÄ…tek i nie stanowi on przedsiÄ™biorstwa czy zorganizowanej części przedsiÄ™biorstwa), kosztem uzyskania przychodu z odpÅ‚atnego zbycia udziaÅ‚ów (akcji) w spóÅ‚ce przejmujÄ…cej lub nowo zawiÄ…zanej jest ich wartość nominalna ustalona na dzieÅ„ zarejestrowania podwyższenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego spóÅ‚ki przejmujÄ…cej albo na dzieÅ„ zarejestrowania spóÅ‚ek nowo zawiÄ…zanych.

Na przykład:

Wniesienie aporty komputera złożonego przez podatnika da koszt uzyskania przychodu równy kosztom nabycia części składowych, a nie wartości wytworzonego zestawu komputerowego.

Na przykład:

Wniesienie praw autorskich do utworów stworzonych przez podatnika czy do know-how stworzonego przez podatnika spowoduje koszty uzyskania przychodu 0,- - podatnik nie dokonał bowiem żadnych wydatków na nabycie tych składników majatku.

Na przykład:

Wniesienie wyposażenia czy środka trwałego zamortyzowanego spowoduje naliczenie kosztów uzyskania przychodu 0,-, gdyż wydatki na nabycie wyposażenia zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a niezamortyzowana część środka trwałego wynosi 0,-

Artur M. Brzeziński

data utworzenia: 2006-05-29

data modyfikacji: 2012-01-11

Reklama