ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2015 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PIT-y przez Internet bez e-Podpisu

Numer referencyjny deklaracji PIT

Numer referencyjny stanowi informację o wysłaniu druku deklaracji rocznej drogą elektroniczną i wpłynięciu informacji o wysyłce do systemu Ministerstwa Finansów. Numeru referencyjnego nadanego deklaracji podatkowej przesłanej elektronicznie nie można traktować na równi ze złożeniem deklaracji. Numer ten będzie istotny w następnym kroku, przed uzyskaniem numeru potwierdzającego doręczenie deklaracji elektronicznej, czyli numeru UPO.

Numer referencyjny należy traktować podobnie jak np. numer sprawy, czyli jest to przyporządkowanie czynnościom podatnika określonego numeru, pod którym będą gromadzone dane o poszczególnych czynnościach podatnika. Numer ten otrzyma również deklaracja, która została przesłana w sposób nieprawidłowy, która trafia do systemu organów podatkowych.

Po przekazaniu numeru referencyjnego system sam weryfikuje wstępnie przesłany formularz i nadaje mu odpowiedni status, w zależności od tego, jakie będzie dalsze postępowanie z drukiem. Status weryfikacji prawidłowej to status 200. W przypadku innego statusu – podatnik będzie musiał sprawdzić popełnione błędy i ponowić wysyłkę. Deklarację ze statusem innym niż status 200 uznać należy za druk, który nie został przekazany do organu podatkowego.

Brak nadania numeru referencyjnego oznacza, że deklaracja w ogóle nie trafiła do systemu. Może to wystąpić w przypadku problemów z łączem internetowym lub przeciążeniem systemu, który nie był w stanie przyjąć deklaracji podatnika do weryfikacji.

Numer referencyjny nie stanowi potwierdzenia doręczenia deklaracji. W przypadku, gdy podatnik posiada numer referencyjny, lecz system nie wygenerował jeszcze UPO, nie można uznawać, że deklaracja została doręczona. Datą doręczenia jest termin uzyskania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru).

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 08-07-2015
  • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: gieta (16-04-2018 18:15:46)
Temat: nr referencyjny
Program Ci wyświetli po wysłaniu e-formularza do US
Autor: eta (24-03-2018 22:28:36)
Temat: nr referencyjny
skąd wziąsć taki nr referencyjny? czy ten nr ma byc podany przez podatnika i może to pyc np pit 2017zpt
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz