Podatki w praktyce

Spadek

Uwaga! Najprostszy testament

Wszystkie poniższe zapisy muszą dotyczyć osoby sporządzającej testament i muszą być wykonane własnoręcznie. Nikt nie może spisywać testamentu za składającego oświadczenie.

Wołkowo Wielki, dnia 20 stycznia 2013 r.

 

Testament


      Ja, niżej podpisany, Kamil Dawid Kumerka-Libecki, urodzony dnia 20 lipca 1940 r., zam. W Wołkowie Wielkim 2/33, 63-3333 Wołkowo Wielkie, pozostając w pełni świadomy i posiadając pełną zdolność do podejmowania działań ustanawiam niniejszy testament.

Cały mój majątek czyli: nieruchomość położoną w Wołkowie Wielkim pod numerem 2/33 oraz wszystkie oszczędności w kwocie 15.000 zł, przekazuję na rzecz mojego syna, Karola, którego niniejszym powołuję do spadku jako jedynego spadkobiercę.

Proszę Karola, by kwotę 2.000 zł przekazał za rzecz mojego nieślubnego syna Antoniego. Zobowiązuję Karola, by odnalazł Antoniego i powiedział mu, że całe życie był dla mnie bardzo ważny mimo tego, że nigdy nie potrafiliśmy rozmawiać i utraciliśmy kontakt ponad 20 lat temu.

Niniejszym oświadczam, że jest to mój pierwszy testament, nigdy wcześniej nie sporządzałem żadnych oświadczeń w zakresie mojego majątku na wypadek śmierci.

 

Kamil Dawid Kumerka-Libecki

 

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 23-11-2012
  • data modyfikacji: 07-01-2016

 


Komentarze

Autor: Rafał (07-12-2014 11:13:27)
Temat: Błąd w testamencie odręcznym
Drogi Panie Piotrze Szulczewski. Nie wiem, czy zdaje sobie Pan sprawę, ale podobne "przykłady testamentów" odręcznych powodują, że ludzie, którzy spisują testamenty nie osiągają efektu, jaki by chcieli....pokaż całą treść
Drogi Panie Piotrze Szulczewski. Nie wiem, czy zdaje sobie Pan sprawę, ale podobne "przykłady testamentów" odręcznych powodują, że ludzie, którzy spisują testamenty nie osiągają efektu, jaki by chcieli. Myślą, że mogą zapisać co chcą i komu chcą, a tak nie jest (nie w testamencie odręcznym, dotyczyć to może jedynie zapisów windykacyjnych w testamencie notarialnym). Jak również nie wiedzą, że "zobowiązania" nie muszą być wypełnione w żadnym stopniu. Pomijając już fakt, że w Pańskim przykładzie syn Karol będzie musiał zapłacić synowi Antoniemu zdecydowanie więcej, niż 2 000 (biorąc pod uwagę, co cały majątek to Karol będzie musiał w gotówce i niezwłocznie zapłacić na bank powyżej 100 000 pln). No, ale po co to wiedzieć komuś, kto chce spisać testament poszukując informacji w necie... zwiń
Dodaj swój komentarz