ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.

PITy roczne 2009

UWAGA: jesteś w Archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2009r.

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PITy przez Internet bez e-Podpisu

W 2009 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę składania zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 drogą elektroniczną bez konieczności podpisywania podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym certyfikatem kwalifikowanym.

E-PITy 2009 za darmo bez e-podpisu przez Internet nawet ostatniego dnia o godzinie 23:59 bez wychodzenia z domu - na to podatnicy czekali naprawdę wiele lat.

e-PIT 2009 przez Internet bez e-podpisu w czterech prostych krokach:

1.
Pobierz bezpłatny Adobe Acrobat Reader do plików *.PDF (jeżeli nie masz)
2.
Pobierz bezpłatny oficjalny kodek Ministerstwa Finansów RP
3.
Pobierz jeden z pięciu oficjalnych programów Ministerstwa Finansów do PITów rocznych 2009
4.
Wypełnij i wyślij zeznanie roczne PIT-2009

pobierz Adobe Acrobat Reader

Pobierz bezpłatny kodek e-deklaracje.mf.gov.pl

Pobierz oficjalny program Ministerstwa Finansów e-PIT-36 2009  Pobierz oficjalny program Ministerstwa Finansów e-PIT-36L 2009

Pobierz oficjalny program Ministerstwa Finansów e-PIT-37 2009 Pobierz oficjalny program Ministerstwa Finansów e-PIT-38 2009

Pobierz oficjalny program Ministerstwa Finansów e-PIT-39 2009                                     

 

Początkowo zobaczysz druk bez załaczników. Jeżeli wpiszesz ilość załączników w PIT podstawowym, pojawią się te właśnie załączniki do wypełnienia.

Po wypełnieniu PIT wybierz opcję "Sprawdź poprawność" (na samej górze) i popraw ewentualne błędy.

Następnie wybierz opcję "Wybierz rodzaj podpisu" (na samej górze) i kliknij "Tak", jeśli chcesz wysłać formularz bez użycia e-Podpisu.

Aby wysłać e-PIT za 2009 r. zupełnie bez żadnego płatnego e-Podpisu wystarczy podać następujące dane (opcja pojawi się na samym dole po wybraniu wysyłki bez użycia podpisu kwalifikowanego):

1. Imię i nazwisko

2. NIP i Pesel

3. Data urodzenia

4. Kwota przychodu z zeznania za poprzedni rok.

Po pewnym czasie w tym samym miejscu pobierz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru UPO.

Wszystkie pliki możesz również pobrać bezpośrednio ze stron producentów: Adobe oraz Ministerstwa Finansów.

Możesz też pobrać aplikację desktopową, oficjalną aplikację Ministerstwa Finansów, wspierającą wypełniani e-deklaracji: tutaj.

W celu wysłania zeznania bez podpisu kwalifikowanego należy:

  • pobrać poniższe oprogramowanie, wypełnić je i wysłać formularz przyciskiem na dole formularza; 
  • zachować otrzymany z systemu numer referencyjny.

Wygenerowany numer referencyjny nie jest Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO). Jest nim dokument wyświetlany po naciśnięciu przycisku „Wyświetl UPO” na interaktywnym formularzu Urzędowe Poświadczenie Odbioru Dokumentu Elektronicznego. Po wciśnięciu przycisku „Wyświetl UPO” pojawia się wyłącznie dla dokumentów, dla których po naciśnięciu przycisku „Pobierz UPO” status dokumentu będzie 200. Wszystkie inne komunikaty świadczą o niezłożeniu dokumentu. Dla dokumentów ze statusami innymi niż 200 nie będzie widoczny przycisk „Wyświetl UPO”, a przesyłane zeznanie nie trafi do systemu (nie zostanie złożone).

Ważne jest, aby pamiętać, że korekty zeznania należy składać drogą papierową lub przesłać elektronicznie podpisane e-podpisem kwalifikowanym. Małżonkowie z kolei mogą składać wspólny e-PIT online, jeżeli wcześniej jedno z nich zostanie upoważnione na piśmie do zlożenia zeznania i pełnomocnictwo to zostanie złożone w urzędzie skarbowym w formie papierowej.

Artur M. Brzeziński

  • data utworzenia: 05-02-2010
  • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz

 


Jeżeli masz problemy z pracą w PDF:

W wersji Adobe Reader 9.3 (najnowsza aktualizacja) zmienione zostały domyślne ustawienia zabezpieczeń, które powodować mogą wystąpienie błędu połączenia lub problemy z wysłaniem dokumentu elektronicznego.

Aby zapobiec przypadkom wystąpienia problemów z wysłaniem dokumentu lub rozwiązać problem już występujący należy wykonać poniższe działania:

a) po uruchomieniu formularza bezpośrednio ze strony www.e-Deklaracje.gov.pl oraz pojawieniu się komunikatu zabezpieczeń należy rozwinąć "Opcje" i zezwolić na dodanie hosta www.e-Deklaracje.gov.pl do zaufanych witryn;

b) po uruchomieniu formularza z dysku lokalnego po pojawieniu się komunikatu "Niektóre funkcje zostały wyłączone w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Włącz je tylko pod warunkiem, że ufasz temu dokumentowi" należy rozwinąć "Opcje" i wybrać "Zawsze ufaj temu dokumentowi", zezwalając na otwarcie formularza i połączenie się z usługą Web Services systemu e-Deklaracje.

Jeżeli proponowane rozwiązania nie pomogą można tylko na czas wysyłki "e-deklaracji" zmienić ustawienia zabezpieczeń Adobe Reader:

c) w oknie dialogowym Adobe Reader Preferencje (z menu Edycja) należy wybrać opcję "Zabezpieczenia (rozszerzone)" w oknie "Kategorie" po lewej stronie. Następnie w prawym oknie należy na czas wysyłki dokumentu odznaczyć opcję "Włącz rozszerzone zabezpieczenia" i zaakceptować przyciskiem OK. Po wysłaniu dokumentu należy przywrócić poprzednie ustawienia.

Zalecane jest aby rozszerzone zabezpieczenia były włączone, gdyż zwiększa to poziom bezpieczeństwa systemu użytkownika w sytuacji korzystania z PDF innych niż udostępnione na stronie systemu e-Deklaracje.

Zmiana ustawień zgodnie z powyższymi zaleceniami powinna pozwolić na poprawne wysyłanie danych XML z interaktywnego formularza za pomocą wtyczki (plug in).

Szersza informacja nt. zabezpieczeń Adobe Reader dostępna jest pod adresem: http://help.adobe.com/pl_PL/Acrobat/9.0/Standard/WS0A9F02BE-0B04-4e37-B971-16EEB6FD318E.html .

Źródło: Ministerstwo Finansów RP.