ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.

UWAGA: Jesteś w archiwalnej wersji rozliczeń rocznych PIT za 2015 rok

 Jeżeli szukasz informacji aktualnych zapraszamy na www.pit.pl/roczne

 

PIT-y przez Internet bez e-Podpisu

Delaracje roczne PIT można wysyłać przez internet wykorzystując celem ich podpisania pięc danych weryfikacyjnych (PESEL, NIP, data urodzenia, imię, nazwisko, kwota przychodu). Wysyłka może odbyć się za pośrednictwem programu do rozliczeń rocznych, e-deklaracji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów, jak również w przypadku PIT-37 systemu wstępnie przygotowanych deklaracji podatkowych PIT PFR.

Aby wysłać zeznanie podatkowe za pomocą internetu przydatne będą:

 • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP,
 • Imię i nazwisko,
 • Data urodzenia,
 • Kwota przychodu za 2015 r. – sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R – wyłącznie celem logowania się do systemu PIT PFR i wysyłki wstępnie wypełnionego PIT-37,
 • Kwota przychodu za 2014 r.,
 • Adres e-mail – dla uzyskania kodu pozwalającego na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO w przypadku wysyłki w systemie PIT-PFR.

Udostępniane konto PIT PFR jest darmowe dla wszystkich podatników. Konto - profil podatnika, jest jedynie alternatywą - opcją, z której można, ale nie trzeba korzystać. Podatnicy, którzy przyzwyczaili się do wysyłki elektronicznej z użyciem wtyczki Ministerstwa Finansów lub z użyciem programów do rozliczeń rocznych - nadal będą posiadali taką możliwość. Cały czas mogą również wysyłki dokonać w formie tradycyjnej, bez korzystania z Internetu.

W 2016 roku będzie możliwe przesłanie przez Internet bez korzystania z e-podpisu poniższych zeznań podatkowych:

Dodatkowo, możliwe jest również składanie przez Internet deklaracji podatku VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zabezpieczenie powyższych 9 dokumentów składanych bez e-podpisu oparte jest na zestawie informacji o podatniku składającym deklarację lub wniosek:

 1. numer NIP,
 2. imię (pierwsze),
 3. nazwisko,
 4. numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
 5. data urodzenia,
 6. kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok podatkowy (czyli składając PIT za 2015 rok wpisujemy przychód z PIT-a za 2014) albo wartość "0" (zero) w przypadku, gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym jest składany dokument elektroniczny nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

Rozliczaj się z małżonkiem przez Internet

PIT za 2015 składany z małżonkiem wystarczy podpisać danymi jednego małżonka. PIT będzie ważny dla obojga małżonków. Rozliczając się wspólnie małżonkowie nie musza udzielać sobie pełnomocnictw do wysyłania deklaracji elektronicznej  (np. listem poleconym oświadczenia o udzieleniu pełnomocnictwa na druku UPL-1). Wniosek o opodatkowanie łącznie z małżonkiem wyrażony jest automatycznie, gdy na druku rocznej deklaracji podatkowej zaznaczymy, że chcemy opodatkować się wspólnie. Wniosek taki traktuje się na równi z oświadczeniem o upoważnieniu wysyłającego przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Stąd w roku 2016, zeznanie za 2015 r. można złożyć łącznie, a jako dane uwierzytelniające (czyli jako informacje podpisujące deklarację) – podać informacje dotyczące jednego z małżonków.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

 • data utworzenia: 08-07-2015
 • data modyfikacji: 07-01-2016
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: HaBer (03-03-2017 10:13:35)
Temat: Odpis 1 %
Jest to nieuczciwe by obligatoryjnie wskazywać podatnikowi wybrane KRS-y dla przekazania 1% odpisu. Powinno być (jak dawniej się zdarzyło), że można było osobiście wybrać KRS z...pokaż całą treść
Jest to nieuczciwe by obligatoryjnie wskazywać podatnikowi wybrane KRS-y dla przekazania 1% odpisu. Powinno być (jak dawniej się zdarzyło), że można było osobiście wybrać KRS z podanej listy rozwijanej wszystkich KRS-ów. Mam nadzieję, że do tego wrócicie.zwiń
Autor: Andrzej (20-01-2016 18:38:06)
Temat: VAT-7
Do dzisiaj nie można wypełniać VAT-7 przez e-deklaracje.
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz