Podatki a handel w Internecie

Sprzedaż prywatnie

E-handel obfituje w transakcje, w których dochodzi do sprzedaży własnego mienia prywatnego. Różne są przyczyny, dla których dokonywana jest sprzedaż prywatna, stąd może ona dotyczyć zarówno rzeczy nowych, jak i używanych.

Jeżeli sprzedaż dokonywana jest prywatnie, to zarówno przy sprzedaży rzeczy nowych, jak i używanych (rozpakowanych, wykorzystywanych prywatnie) nie będzie podlegała rozliczeniu, jeżeli dokonywana jest po 6 miesiącach od końca miesiąca nabycia tej rzeczy.

 

Sprzedaż prywatna w internecie - druki

 

Jeżeli dochodzi do sprzedaży prywatnie rzeczy nowej, to należytym dokładniej rozważyć, czy transakcja nie powinna stanowić sprzedaży w ramach działalności. Dopuszczalne jest nabycie jakiegoś towaru i niewykorzystywanie go w ogóle, a potem jego sprzedaż niemniej wielokrotność i powtarzalność takich czynności wskazywać będzie na sprzedaż zorganizowaną w celu osiągania przychodów ze sprzedaży (działalność).

 

UWAGA!

Na podatniku ciąży obowiązek wykazanie, że sprzedaż odbywa się prywatnie. Dowodem są wszelkie okoliczności wskazujące, że podatnik nie miał zamiaru prowadzić działalności, a sprzedaż nie była nastawiona na uzyskiwanie zysku.

Sprzedaż przed 6 miesiącami

Granicznym okresem, który zwalnia z obowiązku rozliczenia podatku jest, 6 miesięcy, liczone od końca miesiąca nabycia towaru.

Sprzedaż dokonana przed tą datą należy rozliczyć dla celów podatku nawet jeśli faktycznie podatnik nic nie zarobił na transakcji.

 

UWAGA!

Prywatne zbycie rzeczy za pośrednictwem Internetu powoduje, że rozliczenia rocznego nie dokona się na druku PIT-37 lecz poprzez druk PIT-36.

Przychód i koszty rozlicza się w rocznej deklaracji podatkowej w kolumnie „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7” w . poz. 79-83.

Liczymy podatek

Sprzedaż prywatną wykazać w PIT należy przed 6 miesiącami od zakupu nawet w przypadku, gdy faktycznie nie uzyskało się zysku z transakcji.

Jako przychód wskazać należy w deklaracji PIT łączną wartość wyrażoną w cenach określonych w umowach zbycia prywatnego. Cena ta – przychód - pomniejszona zostaje o koszty odpłatnego zbycia (do takich zaliczyć można np. koszty wystawienia towaru na aukcji internetowej, koszty przesyłki).

Końcowo kwota ta (przychód minus koszty sprzedaży) trafia w pole „przychód” w deklaracji podatkowej.

Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Do podatnika należy udowodnić, że cena umowna pozostaje ceną rynkową lub ceną nie odbiegającą od ceny rynkowej. W konsekwencji podatnik może udowodnić, że np. markowe jeansy noszone (używane) nie osiągają ceny rynkowej nowych jeansów, nawet jeśli ich używanie było nieznaczne i cena musi zostać znacząco obniżona.

Oprócz kosztów obniżony o koszty sprzedaży podlega również obniżeniu o koszty nabycia zbywanej rzeczy. Wydatki poniesione w związku z wcześniejszym zakupem towaru wpisuje się w odrębnej rubryce (pozycja „koszty”).

UWAGA!

Na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia poniesionych kosztów związanych zakupem sprzedawanej rzeczy, jak i związanych z jej zbyciem. Oznacza to, że powinien on być w stanie wykazać dowody poniesienia wszystkich rozliczanych kosztów. W praktyce warto przechowywać zatem przede wszystkim faktury lub rachunki, które były podstawą poczynionych zakupów. Sam paragon, łącznie z oświadczeniem, może być niewystarczający, by uznać poniesienie kosztu. Stąd też lepiej każdorazowo występować z prośbą o fakturę lub rachunek.

Prywatną sprzedaż rzeczy ruchomych rozlicza się dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. W konsekwencji, gdyby okazało się, że ze sprzedaży prywatnej uzyskano dochód, nie trzeba płacić zaliczek na podatek. Dopiero w terminie złożenia zeznania rocznego podatnik musi zapłacić podatek od osiągniętego dochodu.

Jeżeli dochód wyniesie zero lub podatnik osiągnie stratę, to powinien on wypełnić deklarację podatkową, niemniej podatku płacić nie musi.

Sprzedaż po 6 miesiącach

Sprzedaż prywatna po 6 miesiącach liczonych od końca miesiąca nabycia rzeczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji podatnik nie musi z tego tytułu składać deklaracji podatkowej oraz wykazywać podatku do zapłaty – nawet jeśli faktycznie osiągnąłby jakąś korzyść majątkową.

 

UWAGA!

W przypadku przedsiębiorców sprzedaż w ramach firmy po 6 miesiącach od nabycia towaru lub środka trwałego jest nadal opodatkowana i należy ją rozliczyć w ramach działalności gospodarczej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Ze sprzedażą prywatną wiąże się rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten płaci kupujący (a nie sprzedawca), jednak jeżeli wartość rynkowa transakcji nie przekracza 1000 zł, pozostaje on z tego podatku zwolniony.

Nie ma możliwości umownego przeniesienia na sprzedawcę obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki

  • data utworzenia: 25-07-2011
  • data modyfikacji: 07-01-2016

 


Komentarze

Autor: Katarzyna (03-01-2018 10:01:51)
Temat: Sprzedaż internetowa
Witam mam pytanie chciałabym zacząć sprzedać ciuchy na facebooku utworzyć grupe i sprzedawać ciuchy czy musze to gdzieś zgłaszać rozliczać sie czy cokolwiek.nie chce zakładać firmy???
Autor: Kasia (27-02-2017 10:32:57)
Temat: pit olx
ja właśnie ostatnio zastanawiałam się jak to jest dużo rzeczy ostatnio sprzedałam na olx i nie wiedziałam czy się rozliczyć czy nie więc udałam się do biura anita podgórska...pokaż całą treść
ja właśnie ostatnio zastanawiałam się jak to jest dużo rzeczy ostatnio sprzedałam na olx i nie wiedziałam czy się rozliczyć czy nie więc udałam się do biura anita podgórska w gdynii i tam się wszytskiego dowiedziałam muszę się rozliczyć więc to zrobiłam i mam problem z głowyzwiń
Autor: Kim (22-08-2015 15:29:31)
Temat: Sprzedaż w internecie
Witam. Jak mam się rozliczyć z urzędem skarbowym jeśli sprzedaje rzeczy używane typu buty, koszule, telefony, sprzęt agd , dziecięce ubrania itp. Wszystkie rzeczy którymi sprzedaje są...pokaż całą treść
Witam. Jak mam się rozliczyć z urzędem skarbowym jeśli sprzedaje rzeczy używane typu buty, koszule, telefony, sprzęt agd , dziecięce ubrania itp. Wszystkie rzeczy którymi sprzedaje są oddawane lub wyrzucane przez właścicieli w bardzo dobrym stanie, po prostu ktoś wyrzuca buty itp lub oddaje mi, więc jest to moje, ja to wystawiam na sprzedaż i się sprzedaje, jak to rozliczyć? mam czekać 6 miesięcy od wyrzuconej rzeczy? jak to udowodnić?. Proszę o odpowiedź jak się z tego rozliczać? przecież nie będę zakładał firmy.zwiń
Autor: Krzysiek (29-09-2014 19:27:31)
Temat: Sprzedaż na allegro
Przyłączam się do pytania Bartka, (18-06-2014 20:03:45). Czy w tej sytuacji mogę rozliczyć się na PIT-37 ? - zrozumiałem że na PIT -36 nawet bez zysku w przypadku...pokaż całą treść
Przyłączam się do pytania Bartka, (18-06-2014 20:03:45). Czy w tej sytuacji mogę rozliczyć się na PIT-37 ? - zrozumiałem że na PIT -36 nawet bez zysku w przypadku sprzedaży przed upływem 6 miesięcy od zakupu. Tu pytanie : jak mam wykazać/udowodnić czas zakupu starych używanych podręczników którymi wymieniały się dzieci moje i siostry, kupowaliśmy je w miarę potrzeb, nie mamy paragonów, niektóre zakupiliśmy z ręki do ręki, z racji że moja córka jest najmłodsza po niej nie będą nam już potrzebne, a na kolejne trzeba wydać majątek chciałbym je sprzedać np. na Allegro. Chciałbym też sprzedać np. części z kosiarki która się rozsypała ale może ktoś chciałby je kupić, może jakieś używane nie potrzebne buty lub ciuchy, ale ... Po przeczytaniu powyższego artykułu zjeżyła mi się na głowie reszta moich włosów. Czy na prawdę ??? Naprawdę mam to wszystko udowadniać żelaznymi dowodami ? Mam szczegółowo rozliczyć w PIT-cie ile mnie kosztowała dana ksiażka, część rozleciałej kosiarki, but, majtki, i naliczyć podatek od różnicy cen w przypadku gdy ta sprzedaży byłaby by wyższa ? A co kiedy będzie dużo niższa, bo chciałbym szybko sprzedać parę klamotów ? Czy naprawdę urząd skarbowy naliczy mi domiar do mojej ceny ? A kto to by tak rozliczał ? Pzecież to jak wybieranie maku z popiołu. Jeszcze nic nie wystawiłem i nic nie sprzedałem. Biorąc pod uwagę warunki jakie trzeba spełnić do sprzedania paru staroci, chyba lepiej zapakować to wszystko razem do worka na śmieci.zwiń
Autor: Bartek (18-06-2014 20:03:45)
Temat: Sprzedaż na allegro
Czy tak faktycznie jest? Sprzedaż po 6 miesiącach Sprzedaż prywatna po 6 miesiącach liczonych od końca miesiąca nabycia rzeczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji podatnik nie...pokaż całą treść
Czy tak faktycznie jest? Sprzedaż po 6 miesiącach Sprzedaż prywatna po 6 miesiącach liczonych od końca miesiąca nabycia rzeczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji podatnik nie musi z tego tytułu składać deklaracji podatkowej oraz wykazywać podatku do zapłaty – nawet jeśli faktycznie osiągnąłby jakąś korzyść majątkową.zwiń
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz