Przegląd artykułów prasowych

 

W dniu 12 czerwca 2010 roku został wstrzymany codzienny przegląd prasy podatkowo-gospodarczej.
Zapraszamy do lektury aktualności podatkowych.

Strona, na której się znajdujesz, ma charakter archiwalny.

 


Przegląd prasy ma charakter informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych. Streszczenie artykułów nie stanowi porady podatkowej czy prawnej i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji, a PIT.pl sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Co może sprawdzić urząd skarbowy
Uprawnienia organów podatkowych

Gazeta Prawna z dnia 2006-08-08
Krzysztof Tomaszewski

Urzędy skarbowe mają prawo dokonywania wielu czynności sprawdzających, takich jak sprawdzenie terminowości składania deklaracji i wpłacania podatku oraz sprawdzenie dokumentów źródłowych. Urząd może też sprawdzić, czy deklaracje są poprawne pod względem formalnym. Jeżeli deklaracja zawiera błędy, to urząd lub zwraca się do podatnika o skorygowanie deklaracji oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień lub może sam je skorygować, jeżeli korekta nie przekroczy 1000 zł. Podatnik otrzymuje wówczas kopię skorygowanej deklaracji i ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu.

Urząd skarbowy może także sprawdzić dokumenty u kontrahentów podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Jeżeli podatnik korzystał z ulg podatkowych, to urząd może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów, będących podstawą odliczeń lub o złożenie ich fotokopii. O udzielenie informacji urząd może się też zwrócić do banku podatnika. Urzędnicy mogą sprawdzić mieszkanie lub dom podatnika, w celu potwierdzenia poniesienia wydatków na cele mieszkaniowe.

Drukuj