ROZLICZ PIT ZA 2017 szybko i bez błędów Copyright 2009-2018 e-file sp. z o.o. sp. k.

PITy roczne 2001-2016

W rozliczeniach podatkowych dochodów uzyskanych w całym 2017 roku po raz pierwszy będziemy musieli uwzględnić istotne zmiany przepisów ustawy o PIT obowiązujące od 1 stycznia 2017 roku.

Co nowego w PIT-2017?

Najważniejsza z nowości to wyższa kwota wolna od podatku, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku. Dotychczas wynosiła ona 3.089 zł rocznie. Teraz została podniesiona do wysokości 6.600 zł dla najuboższych. Dochód roczny do tego poziomu jest całkowicie zwolniony z opodatkowania. Skorzystają na tej zmianie także podatnicy, którzy zarabiają niewiele i ich roczne dochody kształtują się w przedziale 6.600 - 11.000 zł, gdyż dla nich kwota zmniejszająca podatek będzie obniżała się stopniowo, aż do poziomu z lat poprzednich. Dla największej grupy podatników nie zmieni się nic w kwestii kwoty wolnej, a najbogatsi stracą ją zupełnie.  

 

Pracodawca już nie rozliczy PIT za pracownika, ale może zrobić to fiskus

Istotną zmianą w rozliczeniach PIT za 2017 rok jest brak możliwości skorzystania przez pracownika z opcji przeniesienia na zakład pracy obowiązku wypełnienia jego formularza PIT. Grupa osób, które każdego roku na początku stycznia składała wniosek PIT-12 do swojego pracodawcy i na tym kończył się ich kłopot z wypełnianiem PIT, została pozbawiona tego prawa.
W zamian za to pojawił się wniosek PIT-WZ kierowany do Ministerstwa Finansów o rozliczenie PIT za podatnika. To nowe rozwiązanie zastąpi dotychczasową możliwość rozliczania pracowników przez pracodawców. Teraz resort finansów, a w zasadzie fiskus przejmie na siebie ten obowiązek. 

 

Dla emerytów i rencistów przygotowano nowe oświadczenia PIT-OP. To na jego podstawie będę mogli zlecić do ZUS przekazanie 1 proc. swojego podatku, bez konieczności dodatkowego wypełniania deklaracji podatkowej po otrzymaniu PIT-40A z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Nowe zmiany w PIT 2017 to także:

 

Rozliczenie PIT przez internet

Szybka i wygodna wysyłka deklaracji PIT online pozwala zapomnieć o długich kolejkach w urzędzie skarbowym albo przed okienkiem pocztowym. I nic nie kosztuje w przeciwieństwie do opłaty pocztowej za list polecony.

 

Archiwum PIT za poprzednie lata 2001-2016

Do 31 grudnia 2018 roku można złożyć korektę deklaracji PIT za rok 2012 lub za lata późniejsze. Pamiętajmy, że na jednym formularzu składa się korektę za jeden odrębny rok podatkowy.

Archiwalne informacje o limitach ulg podatkowych i warunkach korzystania z nich w poprzednich latach znajdują się na poniższych stronach:

 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

  • data utworzenia: 10-11-2017
  • data modyfikacji: 10-11-2017
POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz