26.03 Wspólne rozliczenie PIT ze zmarłym małżonkiem

Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest jedną z możliwości preferencyjnego rozliczenia podatku PIT. Co jednak w sytuacji, gdy jeden z małżonków zmarł w ciągu roku podatkowego? Czy współmałżonek nadal ma prawo do wspólnego rozliczenia oraz do ulg po zmarłym?

Zasady wspólnego rozliczenia małżonków reguluje Ustawa z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 6 ust 2 oraz 2a zmarły małżonek rozliczyć może się preferencyjnie (składa sam tzw. wspólny wiosek w zeznaniu podatkowym o łączne opodatkowanie od sumy swoich i małżonka przychodów) po warunkiem, że spełnione są dwa warunki:

  1. pomiędzy małżonkami istniała wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy, oraz
  2. małżonkowie przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim.

Co dzieje się w przypadku niespełniania powyższych warunków z powodu śmierci jednego z małżonków?

 

Wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem

Śmierć jednego z małżonków w trakcie roku podatkowego nie pozbawia żyjącego małżonka prawa do wspólnego rozliczenia. Zwyczajowo wspólne opodatkowanie odbywa się na wspólny ich wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym. W przypadku śmierci jednego z nich osobą upoważnioną do złożenia wniosku jest jeden z współmałżonków, a więc podatnik, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a którego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego (art. 6a ust. 1 updof).  Zabronione jest jednak składanie podpisu przez żyjącego małżonka w imieniu małżonka zmarłego.

 

Ulgi i odliczenia przysługujące osobie zmarłej

Po śmierci współmałżonka – małżonek żyjący, zachowuje nie tylko prawo do dokonania wspólnego rozliczenia ze zmarłym współmałżonkiem , lecz także prawo do wskazania w rozliczeniu PIT ulg i odliczeń.  Jeżeli zmarły małżonek (spadkodawca) poniósł wydatki, które uprawniały go do skorzystania z ulg i odliczeń, żyjący małżonek (spadkobierca) ma także prawo do powiadomienia organu podatkowego w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji o dochodzie zmarłego o wysokości poniesionych wydatków.

 

Obowiązki ciążące na żyjącym współmałżonku

Obowiązek poinformowania o wysokości dochodu lub przychodu osiągniętego przez zmarłego współmałżonka ciąży wyłącznie na organie podatkowym. To właśnie on winien poinformować o wysokości dochodu/przychodu oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub wpłaconego podatku, wskazując jednocześnie należną kwotę podatku pozostającego do zapłaty lub kwotę jego nadpłaty (art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 – Ordynacja podatkowa). Zatem rozliczenie podatkowe przez żyjącego małżonka nie oznacza, że fiskus dodatkowo nie będzie kontaktował się w sprawie rozliczenia zmarłego ze spadkobiercami.

Iwona Karkus
PIT.pl

 

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz