Rozlicz PIT za 2014 rok


Deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-28/A, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl

Aktualności podatkowe


25.04 Zwrot nadpłaty podatku PIT lepiej na konto

Jeśli w rozliczeniu rocznym PIT wyszła nadpłata podatku, to poproś urząd skarbowy o zwrot na konto bankowe. Przekaz pocztowy to kilka lub kilkadziesiąt złotych potrącenia.

Przede wszystkim Ci podatnicy, którzy korzystają z ulg (najczęściej z prorodzinnej, rehabilitacyjnej i na Internet) w wyniku rozliczenia deklaracji PIT otrzymają nadpłatę w podatku dochodowym. Aby fiskus zwrócił podatek, musi on być wyższy niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (8,80 zł w rozliczeniu za 2011 rok). Jeżeli nadpłata nie przekracza tej wartości, to z urzędu jest zaliczana na poczet przyszłych zaległości podatkowych.

 

Trzy sposoby na zwrot nadpłaty

Jeżeli nadpłata podatku przewyższa 8,80 zł, to jej zwrot możemy otrzymać:

  • na rachunek bankowy wskazany w ZAP-3 (osoby fizyczne) lub w CEiDG-1 (przedsiębiorcy) albo 
  • w gotówce w kasie organu skarbowego albo
  • przekazem pocztowym na rzecz podatnika.

 

 

Bezpłatne  SMS Opis deklaracji
ZAP-3 (1) zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem
CEIDG-1 Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

 

 

Oczywiście najszybszym i najtańszym sposobem będzie zwrot podatku na konto bankowe.

Po odbiór gotówki w kasie urzędu skarbowego będziemy musieli pofatygować się osobiście, a przekaz pocztowy to kilka / kilkadziesiąt złotych potrącenia dla Poczty Polskiej za wykonanie usługi - w zależności od wysokości zwrotu.

 

Kiedy wypełnić ZAP-3?

Formularz ZAP-3 obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. i zastąpił wcześniejsze formularze NIP-1 i NIP-3. Jeśli urząd skarbowy nie zna numeru naszego konta bankowego lub zmieniliśmy jego numer, to właśnie na druku ZAP-3 należy zaktualizować te dane. 

Zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 można wysłać do urzędu skarbowego w ciągu całego roku, jednak najwygodniej zrobić to przy okazji rozliczenia rocznego PIT. Niestety nie można wysłać go elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl. Należy złożyć drukowany formularz w urzędzie skarbowym. To forma zabezpieczenia przed próbą wyłudzenia zwrotu podatku na konto inne niż podatnika.

 


Katarzyna Sudaj

Łatwiej już nie można! Rozlicz swój PIT w 5 minut!
Nie trać czasu i paliwa na wizyty w urzędzie skarbowym!
Bezpłatny program bezbłędnie wypełni za ciebie deklaracje,
które sprawnie i bezpiecznie wyślesz przez Internet!

 


Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz