Aktualności podatkowe

25.04 Zwrot nadpłaty podatku PIT lepiej na konto

Jeśli w rozliczeniu rocznym PIT wyszła nadpłata podatku, to poproś urząd skarbowy o zwrot na konto bankowe. Przekaz pocztowy to kilka lub kilkadziesiąt złotych potrącenia.

Przede wszystkim Ci podatnicy, którzy korzystają z ulg (najczęściej z prorodzinnej, rehabilitacyjnej i na Internet) w wyniku rozliczenia deklaracji PIT otrzymają nadpłatę w podatku dochodowym. Aby fiskus zwrócił podatek, musi on być wyższy niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (8,80 zł w rozliczeniu za 2011 rok). Jeżeli nadpłata nie przekracza tej wartości, to z urzędu jest zaliczana na poczet przyszłych zaległości podatkowych.

 

Trzy sposoby na zwrot nadpłaty

Jeżeli nadpłata podatku przewyższa 8,80 zł, to jej zwrot możemy otrzymać:

  • na rachunek bankowy wskazany w ZAP-3 (osoby fizyczne) lub w CEiDG-1 (przedsiębiorcy) albo 
  • w gotówce w kasie organu skarbowego albo
  • przekazem pocztowym na rzecz podatnika.

 

 

Bezpłatne  SMS Opis deklaracji
ZAP-3 (1) zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem
CEIDG-1 Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

 

 

Oczywiście najszybszym i najtańszym sposobem będzie zwrot podatku na konto bankowe.

Po odbiór gotówki w kasie urzędu skarbowego będziemy musieli pofatygować się osobiście, a przekaz pocztowy to kilka / kilkadziesiąt złotych potrącenia dla Poczty Polskiej za wykonanie usługi - w zależności od wysokości zwrotu.

 

Kiedy wypełnić ZAP-3?

Formularz ZAP-3 obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. i zastąpił wcześniejsze formularze NIP-1 i NIP-3. Jeśli urząd skarbowy nie zna numeru naszego konta bankowego lub zmieniliśmy jego numer, to właśnie na druku ZAP-3 należy zaktualizować te dane. 

Zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 można wysłać do urzędu skarbowego w ciągu całego roku, jednak najwygodniej zrobić to przy okazji rozliczenia rocznego PIT. Niestety nie można wysłać go elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl. Należy złożyć drukowany formularz w urzędzie skarbowym. To forma zabezpieczenia przed próbą wyłudzenia zwrotu podatku na konto inne niż podatnika.

 


Katarzyna Sudaj

POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: Janek (19-04-2016 20:22:42)
Temat: ZAP-3
http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/141643,Formularz-ZAP3-dodany-do-systemu-eDeklaracje.html
Autor: admin (30-11-2015 11:49:10)
Temat: do marco
Proszę zwrócić uwagę, że to jest news z 25.04.2012 roku, czyli prawie sprzed 4 lat. Stan prawny aktualny na tamten czas, nie na 2015 rok
Autor: marco (29-11-2015 15:59:44)
Temat: zap3
Na stronie są jakieś stare dane? mówi się wszędzie i tak jest też zapisane w rozporządzeniu ze od 1 lip 2013 można skladac zap3 przez internet. Więc...pokaż całą treść
Na stronie są jakieś stare dane? mówi się wszędzie i tak jest też zapisane w rozporządzeniu ze od 1 lip 2013 można skladac zap3 przez internet. Więc jak to jest?zwiń
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz