Aktualności podatkowe


25.04 Zwrot nadpłaty podatku PIT lepiej na konto

Jeśli w rozliczeniu rocznym PIT wyszła nadpłata podatku, to poproś urząd skarbowy o zwrot na konto bankowe. Przekaz pocztowy to kilka lub kilkadziesiąt złotych potrącenia.

Przede wszystkim Ci podatnicy, którzy korzystają z ulg (najczęściej z prorodzinnej, rehabilitacyjnej i na Internet) w wyniku rozliczenia deklaracji PIT otrzymają nadpłatę w podatku dochodowym. Aby fiskus zwrócił podatek, musi on być wyższy niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (8,80 zł w rozliczeniu za 2011 rok). Jeżeli nadpłata nie przekracza tej wartości, to z urzędu jest zaliczana na poczet przyszłych zaległości podatkowych.

 

Trzy sposoby na zwrot nadpłaty

Jeżeli nadpłata podatku przewyższa 8,80 zł, to jej zwrot możemy otrzymać:

  • na rachunek bankowy wskazany w ZAP-3 (osoby fizyczne) lub w CEiDG-1 (przedsiębiorcy) albo 
  • w gotówce w kasie organu skarbowego albo
  • przekazem pocztowym na rzecz podatnika.

 

 

Bezpłatne  SMS Opis deklaracji
ZAP-3 (1) zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem
CEIDG-1 Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

 

 

Oczywiście najszybszym i najtańszym sposobem będzie zwrot podatku na konto bankowe.

Po odbiór gotówki w kasie urzędu skarbowego będziemy musieli pofatygować się osobiście, a przekaz pocztowy to kilka / kilkadziesiąt złotych potrącenia dla Poczty Polskiej za wykonanie usługi - w zależności od wysokości zwrotu.

 

Kiedy wypełnić ZAP-3?

Formularz ZAP-3 obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. i zastąpił wcześniejsze formularze NIP-1 i NIP-3. Jeśli urząd skarbowy nie zna numeru naszego konta bankowego lub zmieniliśmy jego numer, to właśnie na druku ZAP-3 należy zaktualizować te dane. 

Zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 można wysłać do urzędu skarbowego w ciągu całego roku, jednak najwygodniej zrobić to przy okazji rozliczenia rocznego PIT. Niestety nie można wysłać go elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl. Należy złożyć drukowany formularz w urzędzie skarbowym. To forma zabezpieczenia przed próbą wyłudzenia zwrotu podatku na konto inne niż podatnika.

 


Katarzyna Sudaj

Prowadzenie firmy może być proste?

Postaw na program, który dostosujesz do siebie
Stwórz swój własny zestaw modułów

Poznaj szczegóły >>>


Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz