Aktualności podatkowe

24.02 PIT-11 szybko i bezpiecznie wyślij przez Internet

Pracodawco zostały ostatnie dni na złożenie  rocznej deklaracji PIT-11 oraz przekazanie jej swoim pracownikom. Ostateczny termin mija w środę 29 lutego bieżącego roku.

Deklaracja PIT-11 jest informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za rok ubiegły. W przypadku stosunku pracy do złożenia PIT-11 zobowiązany jest płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (pracodawca) w dwóch egzemplarzach:

  1. do podatnika podatku dochodowego – pracownika,
  2. do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Przypomnieć należy, że pracodawcy nie muszą już przekazywać PIT-11 w sposób tradycyjny, a więc bezpośrednio do rąk pracowników i urzędu skarbowego, lecz mogą przesłać go w formie elektronicznej przez Internet. Potwierdzenie stanowi interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 października 2011 roku, sygn. IPPB4/415-653/11-2/MP mówiąca, że ,,doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również i przekazanie informacji PIT-11 może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).''

pobierz program e-pity 2011Rezygnując zatem z czasochłonnego wypełniania deklaracji, drukowania papierowej wersji, a następnie jej wysyłania w formie listów, można ją szybko i sprawnie wysłać drogą mailową. W tym celu polecamy darmowy program do rozliczeń rocznych – e-pity 2011, który gwarantuje szybki i bezpieczny sposób sporządzania i wysyłania deklaracji PIT bez konieczności posiadania wiedzy o podatkach. Za pomocą aplikacji możemy wypełnić nie tylko deklarację PIT-11, lecz także m.in. PIT-37, PIT-36, PIT-40, PIT-4R. Dowiedz się więcej o programie e-pity 2011.

Iwona Karkus

Coraz więcej podatników wysyła PIT on-line

Katarzyna Sudaj PIT.plSkładanie deklaracji podatkowej przez Internet staje się coraz popularniejsze i trudno się dziwić. W końcu to forma przede wszystkim wygodna, oszczędna w czasie i kosztach (nie trzeba drukować formularzy i ponosić kosztów wysyłki pocztowej). Nie ograniczają nas godziny otwarcia urzędów skarbowych czy Poczty Polskiej. PIT on-line można wysłać o dowolnej, dla nas wygodnej godzinie, bez wychodzenia z biura czy domu.

Jak podało ministerstwo finansów, w styczniu 2012 roku podatnicy przesłali ponad milion dokumentów elektronicznych. Oznacza to 30% wzrost w stosunku do stycznia 2011 roku. Patrząc na dane za styczeń 2008 roku, kiedy to podatnicy po raz pierwszy mieli możliwość złożenia deklaracji podatkowej przez Internet i gdy w sumie wysłano 470 deklaracji, to ilość 1.100.692 deklaracji ze stycznia 2012 roku robi wrażenie.

Z pewnością duży wpływ na wzrost popularności rozliczeń on-line ma fakt:

  1. rezygnacji z wymogu podpisu elektronicznego pod każdą e-deklaracją,
    (bez e-podpisu można składać m. in. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A),
  2. coroczne poszerzanie katalogu deklaracji (nie tylko PIT, ale także VAT i inne), które można składać przez Internet.

Przeważająca część z tego miliona do deklaracje VAT-7 i PIT-11 składane przez przedsiębiorców. Przypominamy, że w najbliższy poniedziałek 27 lutego mija termin złożenia VAT-7 za styczeń (z uwzględnieniem rocznej korekty VAT odliczonego w 2011 r.)

Katarzyna Sudaj

POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz