Aktualności podatkowe

24.03 Rozliczyć się samemu, czy powierzyć to pracodawcy

Rozlicz PIT z Bankier.plNikt nie przepada za wypełnianiem PIT-ów i obliczeniami należnego podatku. Jeżeli w tym roku podatnik chciał uniknąć tego obowiązku, to już na początku stycznia powinien złożyć pracodawcy druk PIT-12 , aby to pracodawca rozliczył go z fiskusem. Ustawowy termin przekazania tego oświadczenia do pracodawcy minął 10 stycznia 2011 roku. Kolejna szansa, aby to pracodawca rozliczył swojego pracownika już za rok. Trzeba tylko pamiętać o wypełnieniu PIT-12 na początku 2012 roku.

 

PIT-40 do końca lutego

Jeżeli pracownik przekazał pracodawcy w ustawowym terminie oświadczenie PIT-12, to pracodawca jest zobowiązany rozliczyć pracownika na druku PIT-40 do dnia 28 lutego. Należy pamiętać, że w tej sytuacji pracodawca nie przekaże pracownikowi deklaracji PIT-11. Zamiast tego do końca lutego wyśle PIT-40 do urzędu skarbowego i do podatnika.

Ważne jest, że aby pracownik mógł skorzystać z możliwości rozliczenia przez pracodawcę na druku PIT-40, musi być związany stosunkiem pracy (np. umowa o pracę). Z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę zlecenie, o dzieło czy uzyskujący przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz wypłat praw majątkowych. Innymi słowy, z rozliczenia na PIT-40 nie mogą skorzystać te osoby, które osiągają inne dochody (poza tymi ze stosunku pracy), wymagające złożenia PIT-37.

Pracodawca uwzględni w deklaracji PIT-40 na wniosek pracownika wyższe koszty uzyskania przychodu, udokumentowane imiennymi biletami okresowymi ...

>>> ograniczenia rozliczenia na PIT-40

Katarzyna Sudaj
Bankier.pl
k.sudaj@bankier.pl 

POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz