Rozlicz PIT za 2014 rok


Deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-28/A, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl

Aktualności podatkowe


17.07 Ile może zarobić dziecko, aby rodzic nie stracił ulgi w PIT?

Katarzyna Sudaj

Lato - czas wakacyjnej pracy. Ile można zarobić, aby nie płacić podatku? Jaka wysokość wakacyjnych zarobków dziecka przekreśla możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej w PIT rocznym rodzica?

 

Wakacyjny zarobek zwolniony z podatku

Wakacje w pełni. Dzieci wypoczywają, a część młodzieży i studentów rozpoczęła wakacyjną pracę. Ile można zarobić bez podatku? W Polsce kwota wolna od podatku od 5 lat jest taka sama i wynosi 3089 zł brutto. Jest to limit całoroczny.

 

Pobrany podatek do zwrotu w PIT rocznym

Od wakacyjnego wynagrodzenia może zostać naliczona i pobrana zaliczka na podatek dochodowy, ale odzyskamy ją w okresie rozliczeń rocznych, wypełniając swój PIT. Wynika to ze sposobu rozliczania kwoty wolnej od podatku. Można pomniejszyć miesięczne zaliczki na podatek - co miesiąc odliczając 1/12 kwoty wolnej, czyli 46,33 zł. Albo na koniec roku odzyskać nadpłatę podatku w wartości maksymalnie 556,02 zł – czyli .

 

3091 zł czy 3089 zł bez podatku?

Można trafić na informację o kwocie wolnej od podatku wynoszącej 3091 zł. To prawda. 3089 zł to kwota wynikająca z ustawy, a 3091 zł to kwota wolna od podatku w praktyce. Wynika to z zasad zaokrąglania podatku do pełnych złotych. Gdy podatek wynosi mniej niż 50 gr, wówczas zaokrągla się go w dół, czyli do zero złotych. Podatek od 3091 zł wynosi 36 gr (dla 18% stawki PIT i po odliczeniu 556,02 zł wynikającej z kwoty wolnej od podatku), więc w praktyce go nie zapłacimy.

 

Wakacyjna praca a ulga na dziecko

Ulgę prorodzinną rodzic może rozliczyć także na pełnoletnie uczące się dziecko. Warunkiem jest wiek poniżej 25 lat oraz roczny limit dochodów wynoszący 3089 zł. Warto podkreślić, że niektóre przychody student może uzyskiwać bez ograniczeń, a ulga dla rodzica nie przepadnie np. najem prywatny opodatkowany ryczałtem lub zbycie nieruchomości.

 

Uwaga: Fakt otrzymywania przez dziecko renty nie ma znaczenia dla prawa do ulgi.

 


Katarzyna Sudaj
PIT.pl

Łatwiej już nie można! Rozlicz swój PIT w 5 minut!
Bezpłatny program PIT wypełni za ciebie deklaracje za 2014.
Skorzystaj z przysługujących ci w roku 2014 ulg i odliczeń.


Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz