Rozlicz PIT za 2015 rok


Deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-28/A, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl

PIT po terminie

W poniedziałek 2 maja minął termin złożenia PIT za 2015 rok. Co zrobić, jeśli nie złożyłeś PIT w terminie?

Aktualności podatkowe


22.03 Dochody małoletniego dziecka

Jak powinien rozliczyć dochody małoletniego dziecka rodzic, jeżeli dziecko uzyskało dochody z umowy zlecenia i dochody z renty?

Zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Tak więc rodzic jest zobowiązany doliczyć do swoich dochodów dochody małoletniego dziecka za wyjątkiem dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku.

Dochody z pracy to dochody uzyskane m.in. na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło), praktyk uczniowskich.

Jeżeli więc dziecko uzyskało dochody z umowy zlecenia, to zgodnie z przytoczonym przepisem nie podlegają one doliczeniu do dochodów rodzica i rodzic wykazuje je w zeznaniu PIT - 37 złożonym na imię małoletniego dziecka a podpisanym przez siebie.

Natomiast dochody z renty podlegają doliczeniu i wykazaniu w zeznaniu PIT-36 rodzica, wraz z załącznikiem PIT-M.

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Prowadzenie firmy może być proste?

Postaw na program, który dostosujesz do siebie

Stwórz swój własny zestaw modułów i nie przepłacaj!

Poznaj szczegóły >>>

 


Komentarze

Autor: Nina (11-04-2015 12:08:16)
Temat: pit11
Witam, moje dziecko osiągnęło dochody z tytułu umowy o dzieło, pracowało w kilku miejscach i dostało PIT11 wystawiony na rodzica. Co mamy z tym zrobić, czy dziecko...pokaż całą treść
Witam, moje dziecko osiągnęło dochody z tytułu umowy o dzieło, pracowało w kilku miejscach i dostało PIT11 wystawiony na rodzica. Co mamy z tym zrobić, czy dziecko w swoim rozliczeniu podatkowym może rozliczać PIT który nie jest wystawiony na niego? Umowy były sporządzane na dziecko, podpisane przez rodziców. zwiń
Dodaj swój komentarz