Aktualności podatkowe

Czy dzieci mogą dorobić więcej w 2017 roku? Ulga prorodzinna

2017-10-17

W 2017 roku obowiązuje nowa wyższa kwota wolna od podatku. Czy dorosłe dzieci mogą dorobić więcej niż dotychczas, aby ich rodzice nie stracili uprawnień do ulgi prorodzinnej w PIT?

 

Czy wyższa kwota wolna od podatku oznacza, że dorosłe dzieci mogą dorobić więcej, a ich rodzice nie stracą ulgi w PIT?

Czy wyższa kwota wolna od podatku 2017 oznacza, że dorosłe dzieci
mogą dorobić więcej, a ich rodzice nie stracą ulgi w PIT? / YAY foto


 

Od 1 stycznia 2017 roku całoroczny przychód w wysokości 6600 zł jest zwolniony z podatku. Oznacza to, że podatnik może zarobić ponad dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach (do końca 2016 roku 3089 zł) i nie zapłaci ani złotówki podatku, a wszystkie nadpłacone zaliczki miesięczne zostaną mu zwrócone podczas rozliczenia rocznego PIT.

 

>>> 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku w 2018 roku <<<

 

Stąd rodzice dorosłych uczących się dzieci, na które przysługuje ulga prorodzinna w PIT, spodziewali się, że ich podopieczni również będą mogli dorobić więcej w 2017 roku. Większość studentów korzysta z możliwości wakacyjnego zarobku, a zwiększenie kwoty „bezpiecznego” dochodu z 3089 zł do 6600 zł rocznie byłoby bardzo atrakcyjne.

 

>>> 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o kwocie zmniejszającej podatek <<<

 

Niestety podwyżka kwoty wolnej od podatku w 2017 i 2018 roku nie jest równoznaczna z podniesieniem limitu zarobków pełnoletnich dzieci do równego jej poziomu. W tym zakresie nie uległy zmianie przepisy podatkowe. W art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy: „…jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 (556 zł 02 gr rocznie – przy. red.) oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1,” (czyli 18 proc.)”. Stąd 556,02 zł / 18% = 3089 zł - nadal ta sama kwota co w 2016 roku.

Również w 2017 roku dziecko nie może przekroczyć sumy 3089 zł rocznego dochodu, aby rodzic nie stracił ulgi prorodzinnej w zeznaniu PIT.

 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: jola (23-04-2018 14:28:06)
Temat: zarobki
mam dwójke dzieci 17 lat i 19 , jeśli oboje chcą isc do pracy to ile moze kazda z nim maksymalnie zarobić bym nie straciła ulgi podatkowej?
Autor: dora (22-03-2018 16:48:37)
Temat: matka samotnie wychowująca pełnoletnie dziecko
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z...pokaż całą treść
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z ZUS) Wiem, że przysługuje mi ulga prorodzinna, i chciałabym się rozliczyć wspólnie z synem jako matka samotnie wychowująca dziecko. Moje pytanie jest takie: gdzie mam wykazać w PIT-37 dochody syna z pracy z PIT-11, który otrzymał? Czy mam dodać do swoich dochodów?zwiń
Autor: dora (22-03-2018 16:33:17)
Temat: matka samotnie wychowująca pełnoletnie dziecko
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z...pokaż całą treść
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z ZUS) Wiem, że przysługuje mi ulga prorodzinna, i chciałabym się rozliczyć wspólnie z synem jako matka samotnie wychowująca dziecko. Moje pytanie jest takie: gdzie mam wykazać w PIT-37 dochody syna z pracy z PIT-11, który otrzymał? Czy mam dodać do swoich dochodów?zwiń
Autor: dora (22-03-2018 16:16:09)
Temat: matka samotnie wychowująca pełnoletnie dziecko
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z...pokaż całą treść
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z ZUS) Wiem, że przysługuje mi ulga prorodzinna, i chciałabym się rozliczyć wspólnie z synem jako matka samotnie wychowująca dziecko. Moje pytanie jest takie: gdzie mam wykazać w PIT-37 dochody syna z pracy z PIT-11, który otrzymał? Czy mam dodać do swoich dochodów?zwiń
Autor: dora (22-03-2018 15:40:34)
Temat: matka samotnie wychowująca pełnoletnie dziecko
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z...pokaż całą treść
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z ZUS) Wiem, że przysługuje mi ulga prorodzinna, i chciałabym się rozliczyć wspólnie z synem jako matka samotnie wychowująca dziecko. Moje pytanie jest takie: gdzie mam wykazać w PIT-37 dochody syna z pracy z PIT-11, który otrzymał? Czy mam dodać do swoich dochodów?zwiń
Autor: dora (22-03-2018 15:31:09)
Temat: matka samotnie wychowująca pełnoletnie dziecko
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z...pokaż całą treść
Prośba o podpowiedź Mam syna pełnoletniego 21 lat uczy się i trochę zarobił w 2017 roku (dochód poniżej progu 3089), poza tym otrzymuje rentę rodzinną (otrzymał Pit-40A z ZUS) Wiem, że przysługuje mi ulga prorodzinna, i chciałabym się rozliczyć wspólnie z synem jako matka samotnie wychowująca dziecko. Moje pytanie jest takie: gdzie mam wykazać w PIT-37 dochody syna z pracy z PIT-11, który otrzymał? Czy mam dodać do swoich dochodów?zwiń
Autor: aneta (12-03-2018 21:32:18)
Temat: ulga
syn uzyskał w 2017 przychód 5091, po odliczeniu kosztów i składek zus wychodzi dochodu 3058,02zł czy przysługuje jeszcze ulga ?
Autor: Ks (11-03-2018 22:31:20)
Temat: Ulga prorodzinna
Córka uzyskała przychód 3529,50 Dochód 2823,60 Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej .?...pokaż całą treść
Córka uzyskała przychód 3529,50 Dochód 2823,60 Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej .? zwiń
Autor: księgowa (05-03-2018 11:26:19)
Temat: ulga prorodzinna
@Ada, @Monika Rozliczenie jako samotny rodzic przysługuje tylko wtedy, jeśli dziecko nie przekroczyło kwoty 3089 zł. Więc w takim przypadku, rozliczają się Panie indywidualnie.
Autor: Ada (27-02-2018 18:39:41)
Temat: Matka samotnie wychowująca pełnoletnie dzieci
Mam pytanie. Mam dwoje dzieci pełnoletnich. Syn lat 19 uczy się w Liceum i pracuje w weekendy oraz córka lat 21 studiuje dziennie i pracuje w wekendy....pokaż całą treść
Mam pytanie. Mam dwoje dzieci pełnoletnich. Syn lat 19 uczy się w Liceum i pracuje w weekendy oraz córka lat 21 studiuje dziennie i pracuje w wekendy. Oboje przekroczyli dochód 3089. Czy mogę z dzieckiem rozliczyć się jako samotnie wychowujący rodzic? Rozumiem, że ulga mi nie przysługuje. Dodam, że mam przekroczony pierwszy próg podatkowy. zwiń
Autor: Monika (25-02-2018 19:44:44)
Temat: Ulga na dziecko
Co jeśli matka sama wychowuje dziecko, a dziecko jest pełnoletnie- 21 lat uzyskało całoroczny zarobek wyższy niż 3089 zł. to ulga na dziecko się nie przysługuje. Czy...pokaż całą treść
Co jeśli matka sama wychowuje dziecko, a dziecko jest pełnoletnie- 21 lat uzyskało całoroczny zarobek wyższy niż 3089 zł. to ulga na dziecko się nie przysługuje. Czy matka może się rozliczyć jako samotnie wychowująca dziecko?zwiń
Autor: ala (23-02-2018 20:32:15)
Temat: prorodzinna
Super. ...student najlepiej gdyby zarobił 250zl na miesiąc to rodzic nie straci ulgi. W przeciwnym razie oprócz ulgi straci możliwość odliczenia ulgi na drugie dziecko, bo...pokaż całą treść
Super. ...student najlepiej gdyby zarobił 250zl na miesiąc to rodzic nie straci ulgi. W przeciwnym razie oprócz ulgi straci możliwość odliczenia ulgi na drugie dziecko, bo to jest jako pierwsze i decyduje tu juz dochód rodziców. ..Koszmar jak w 500+. Normalnie pracujący nie mają szans w naszym krajuzwiń
Autor: nycia (20-02-2018 20:33:34)
Temat: ulga prorodzinna
Dochód do ulgi liczymy bez uwzględniania składek społecznych. Tylko przychód minus koszty uzyskania przychodu.
Autor: Basia (20-02-2018 13:43:30)
Temat: prawo do ulgi prorodzinnej za 2017
Dochodem jest kwota przychodu pomniejszona o kup i (jeśli są) składki na ubezpieczenie społeczne. Otrzymana kwota jest podstawa do obliczenia podatku i jeśli kwota ta jest mniejsza...pokaż całą treść
Dochodem jest kwota przychodu pomniejszona o kup i (jeśli są) składki na ubezpieczenie społeczne. Otrzymana kwota jest podstawa do obliczenia podatku i jeśli kwota ta jest mniejsza lub równa 3.091 wówczas rodzic nie traci ulgi na uczace się dziecko do 25 lat.zwiń
Autor: bodzio1973 (11-02-2018 14:50:24)
Temat: ulga prorodzinna
Jeśli jest to przychód (brutto) to oznacza że z tej kwoty trzeba odjąć podatek 18% 573,3 zł- daje to dochód (netto) 2611,7 zł i nie przekracza 3089...pokaż całą treść
Jeśli jest to przychód (brutto) to oznacza że z tej kwoty trzeba odjąć podatek 18% 573,3 zł- daje to dochód (netto) 2611,7 zł i nie przekracza 3089 zł. Ulga się należy :)zwiń
Autor: bodzio1973 (11-02-2018 14:41:59)
Temat: ulga prorodzinna
Jeśli jest to przychód (brutto) to oznacza że z tej kwoty trzeba odjąć podatek 18% 573,3 zł- daje to dochód (netto) 2611,7 zł i nie przekracza 3089...pokaż całą treść
Jeśli jest to przychód (brutto) to oznacza że z tej kwoty trzeba odjąć podatek 18% 573,3 zł- daje to dochód (netto) 2611,7 zł i nie przekracza 3089 zł. Ulga się należy :)zwiń
Autor: basia (05-02-2018 20:53:30)
Temat: do Roberta
dorosle dzieci czyli pelnoletnie...pokaż całą treść
dorosle dzieci czyli pelnoletnie zwiń
Autor: melcia (23-01-2018 18:02:06)
Temat: kwota 3089 zł
kwota 3089 to jest P-K=D
Autor: Merry (08-01-2018 19:54:41)
Temat: Odpowiedz
Jest napisane dochód.... przychód jest brutto. Dochód pomniejszone o koszty, skladki
Autor: Robert (29-12-2017 17:40:16)
Temat: pytanie czy przychód to dochód?
Pytanie? czyli jeśli moja córka w wieku 17 lat uzyskała przychód w 2017r. w wysokości 3185zł, nie należy mi się ulga prorodzinna na córkę?
Autor: kasia (18-12-2017 13:14:02)
Temat: dochód to brutto
kwota brutto
Autor: michał (16-12-2017 21:58:36)
Temat: pytanie
Ale ta kwota (3089) to jest, brutto czy netto??
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz