Aktualności podatkowe

Czy zarobki współmałżonka będą zaliczane do kosztów od 2019 roku?

2018-02-13

Trwają prace nad pakietem ustaw dla małych i średnich firm, które umożliwią zaliczenie zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych. Kilka dni temu potwierdziła to minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 

Gdzie w Polsce 100 proc. podatników składa PIT przez Internet?

Czy zarobki współmałżonka będą zaliczane do kosztów od 2019 roku? / YAY foto

 

"Pracujemy w tej chwili nad pakietem dla małych i średnich przedsiębiorstw. To będzie kolejna ważna zmiana, którą przygotowujemy. Jednym z istotnych proponowanych tam rozwiązań, na które firmy rodzinne czekają od dawna, jest możliwość zaliczenia zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych. Za sprawą tych ułatwień małe firmy rodzinne będą mogły to uwzględnić w systemie swoich rozliczeń. Mamy nadzieję, że wszyscy będą mogli stosować te rozwiązania od 1 stycznia 2019 r." - powiedziała minister Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla PAP.

Zmiana przepisów umożliwiająca zaliczenie wartości pracy małżonka i dzieci przedsiębiorcy w koszty jego działalności została zapisana już w projekcie nowelizacji ustawy o PIT z końca września 2017 roku. Projekt z dnia 27 września 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym zakłada, że osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła uznać za koszt uzyskania przychodów wartość pracy małżonka lub małoletnich dzieci, a także małżonków i małoletnich dzieci wspólników bez względu na formę ich zatrudnienia. Takie zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

 

Składki ZUS za osobę współpracująca

 

Obecnie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie pozwala zaliczyć wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a jeśli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Zakaz obejmuje wyłącznie małżonków i małoletnie dzieci podatnika lub wspólnika. Wynagrodzenie wypłacane osobom zatrudnionym w firmie i pozostającym z właścicielem w nieformalnym związku, jego pełnoletnim dzieciom czy dalszym krewnym (np. zatrudnionym rodzicom czy rodzeństwu) może stanowić koszt podatkowy.

Projektowane przepisy są związane z rozpatrywaną na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ustawą Prawo przedsiębiorców, czyli pakietem ustaw Konstytucja Biznesu, które pod koniec stycznia przyjął Sejm.

 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

 

POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz