Rozlicz PIT za 2015 rok


Deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-28/A, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl

PIT po terminie

W poniedziałek 2 maja minął termin złożenia PIT za 2015 rok. Co zrobić, jeśli nie złożyłeś PIT w terminie?

Aktualności podatkowe


11.03 Odliczenie wydatków na leki

Komu i na jakich warunkach przysługuje odliczenie wydatków na leki ?

Odp. Odliczeniu w zeznaniu rocznym podlega zakup leków – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo (art. 26 ust. 7a pkt 12 updof). Prawo pomniejszenia dochodu o wydatki tego rodzaju przysługuje w przypadku:

  1. poniesienia w danym miesiącu wydatków na zakup leków powyżej kwoty 100 zł,
  2. potwierdzenia przez właściwego lekarza specjalistę konieczności stosowania zaleconych leków
  3. posiadania dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku (faktury) – jeżeli wydatek ponosi podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna, to dowód poniesienia tegoż wydatku powinien być wystawiony na podatnika.

Zatem z ulgi skorzystać mogą tylko ci podatnicy, u których kwota miesięcznych wydatków na zakup leków przekroczy kwotę 100 zł i odliczeniu podlega wyłącznie nadwyżka ponad tę kwotę. Natomiast podatnicy, którzy poniosą w danym miesiącu wydatki w kwocie mniejszej, np. 90 zł, nie nabywają prawa do odliczenia za ten miesiąc. Podatnicy nie mają możliwości zsumowania wydatków poniesionych w jednym miesiącu z wydatkami poniesionymi w następnym miesiącu.

Drugi warunek wymaga stwierdzenia przez lekarza specjalistę, iż osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. W przepisie nie określono w jakiej formie lekarz powinien stwierdzić potrzebę stosowania określonych leków. Oznacza to, iż dopuszczalna jest tutaj każda forma, nawet ustna. Dla celów dowodowych zasadnym jest jednak przyjęcie formy pisemnej np.: zaświadczenia. Powinno z niego wynikać, kto i kiedy je wystawił oraz jakie leki i przez jaki okres powinny być stosowane przez osobę niepełnosprawną. Przy czym, wydanie takiego zaświadczenia może mieć miejsce również po poniesieniu wydatku.

Określenie, że lekarzem uprawnionym do stwierdzenia stosowania określonych leków jest wyłącznie lekarz specjalista oznacza, iż uprawnionym do wydania zaświadczenia jest każdy lekarz posiadający specjalizację w określonej dziedzinie medycyny np.: onkolog, okulista, dermatolog, itp.

Prawo do ulgi przysługuje na wszystkie leki spełniające ww. wymagania, niezależnie od tego czy leki związane są z innym schorzeniem niż to, w związku z którym orzeczono niepełnosprawność.

Przy rozliczaniu ulgi przez małżonków należy pamiętać o zasadzie indywidualnego przeznaczenia, tzn., że kwota odliczenia, o której mowa w art. 26 ust. 7a pkt 12 updof musi być ustalona odrębnie dla każdej osoby uprawnionej (należy odrębnie zsumować wydatki na leki dla każdej osoby niepełnosprawnej).

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Komentarze

Autor: Ola (08-04-2016 10:13:15)
Temat: ulga za leki
Czy emeryt, który nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, ale jest pod stałą opieką lekarza specjalisty i w związku z tym na stałe ma zalecone stosowanie leków może...pokaż całą treść
Czy emeryt, który nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, ale jest pod stałą opieką lekarza specjalisty i w związku z tym na stałe ma zalecone stosowanie leków może skorzystać z ulgi na leki w rozliczeniu rocznym?zwiń
Autor: Zosia (05-04-2016 12:38:39)
Temat: ulga na leki
Czy emeryt, który nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, ale jest pod stałą opieką lekarza specjalisty i w związku z tym na stałe ma zalecone stosowanie leków może...pokaż całą treść
Czy emeryt, który nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, ale jest pod stałą opieką lekarza specjalisty i w związku z tym na stałe ma zalecone stosowanie leków może skorzystać z ulgi na leki w rozliczeniu rocznym?zwiń
Autor: Halina (05-04-2016 12:20:40)
Temat: odliczenie za leki
czy odliczam tylko za leki związane z chorobami leczonymi od kilkunastu lat przez lekarza, czy mogę odliczyć leki za leczenie np. grypa, choroby reumatyczne, antybiotyki przepiane na...pokaż całą treść
czy odliczam tylko za leki związane z chorobami leczonymi od kilkunastu lat przez lekarza, czy mogę odliczyć leki za leczenie np. grypa, choroby reumatyczne, antybiotyki przepiane na receptę przez lekarza w miedzyczasiezwiń
Autor: sabina (20-03-2016 21:03:06)
Temat: wspolna faktura dla małzonków
W aptece wystawiają mi 1 wspólną fakturę ,dla mnie i męża,rozliczamy się wspólnie z mężem,czy przy kwocie do zapłaty 400 zł,odliczamy kwotę300żł. A jesli leki męża to 95zł,wiec...pokaż całą treść
W aptece wystawiają mi 1 wspólną fakturę ,dla mnie i męża,rozliczamy się wspólnie z mężem,czy przy kwocie do zapłaty 400 zł,odliczamy kwotę300żł. A jesli leki męża to 95zł,wiec nie może ich odliczyć ,a moje 305zł,więc mam prawo odliczyć 205zł.Reasumując ,jesli mozemy rozliczyć wspolną fakturę to zyskujemy 95 zł.bo odliczamy 305 zł.a nie 205zł.zwiń
Autor: ryszard rumia (14-03-2016 17:57:16)
Temat: niewiem gdzie wpisać odliczenie
gdzie w deklaracji mam wpisać odliczenie za leki PIT37 lub inny...pokaż całą treść
gdzie w deklaracji mam wpisać odliczenie za leki PIT37 lub inny zwiń
Autor: wiesław kalisz (14-03-2016 15:05:05)
Temat: odliczeniaejmowaniem 100 zł
Co jest w przypadku, kiedy dochody osiągam tylko ja, żona jest na bezrobociu, bez prawa do zasiłku, oboje mamy II stopień niepełnosprawności. Wiem już, że rozliczam wydatki...pokaż całą treść
Co jest w przypadku, kiedy dochody osiągam tylko ja, żona jest na bezrobociu, bez prawa do zasiłku, oboje mamy II stopień niepełnosprawności. Wiem już, że rozliczam wydatki wszystkie razem, a co z odejmowaniem 100 zł? Moje faktury żony - 100 zł, czy moje faktury-100zł plus żony faktury-100zł i do moich odliczeń.zwiń
Autor: Marzena (04-03-2016 10:33:46)
Temat: ulga leki
Aniu, ulga na leki jest od dochodu a nie podatku
Autor: Ryszard Krakow (03-03-2016 19:51:06)
Temat: Rozliczenie PIT za 2015 z odliczeniem faktor za leki
Szukam kogoś kto rozliczy mi PIT za 2015 r z odliczeniem faktur za leki jestem na 2 gr renty i mieszkam w Krakowie tel 607355364. B.prosze o...pokaż całą treść
Szukam kogoś kto rozliczy mi PIT za 2015 r z odliczeniem faktur za leki jestem na 2 gr renty i mieszkam w Krakowie tel 607355364. B.prosze o kontakt...zwiń
Autor: Lucyna (02-03-2016 20:22:45)
Temat: rodzaje leków
Jeśli osoba niepełnosprawna posiada faktury na różnego rodzaju leki, nie tylko na te które zazywa w zwiazku z chorobą, np. zwykłą wit C czy syrop na kaszel,...pokaż całą treść
Jeśli osoba niepełnosprawna posiada faktury na różnego rodzaju leki, nie tylko na te które zazywa w zwiazku z chorobą, np. zwykłą wit C czy syrop na kaszel, to czy można wydatki na takie leki również odliczyć? zwiń
Autor: Ania (26-02-2016 10:51:07)
Temat: anszypa@wp.pl
Jeżeli w jednym miesiącu macie państwo np. 2 faktury za leki to wówczas je dodajemy , następnie odejmujemy 100zł zaś to co zostaje odpisujemy od podatku i...pokaż całą treść
Jeżeli w jednym miesiącu macie państwo np. 2 faktury za leki to wówczas je dodajemy , następnie odejmujemy 100zł zaś to co zostaje odpisujemy od podatku i tak każdy mesiąc. Jeżeli ktoś ma problem z rozliczeniem to proszę dzwonić 603-085-049 lub pisać na e-mail anszypa@wp.pl . Mogę rozliczyć również na e-mail tylko trzeba zeskanować dokumenty lub zrobić ich zdjęcie. Pozdrawiam.zwiń
Autor: lucja (24-02-2016 14:48:56)
Temat: odpis lekow
Czy jak w jednym tygodniu wydam np 65zl a w 45zl to czy sie to dodajeczy musi byc na 1 fakturze powyrzej 100zl
Autor: lucja (24-02-2016 14:20:17)
Temat: odpis lekow
Czy jak w jednym tygodniu wydam np 65zl a w 45zl to czy sie to dodajeczy musi byc na 1 fakturze powyrzej 100zl
Autor: Rysiek (11-02-2016 14:57:10)
Temat: Rozliczenie podatkowe PIT
Szukam osoby która rozliczyła by mi Mój PIT za 2015r odliczając koszy poniesione za leki.(faktury mam) tel 607355364 KRAKÓW...pokaż całą treść
Szukam osoby która rozliczyła by mi Mój PIT za 2015r odliczając koszy poniesione za leki.(faktury mam) tel 607355364 KRAKÓW zwiń
Autor: Waldek (22-10-2015 15:41:53)
Temat: waldszew@wp.pl
Mam pytanie - jeżeli wykupuje leki co trzy miesiące - raz na trzy miesiące , powiedzmy kwota 600 zł, netto do zapłaty, to czy odejmuje 100 zł...pokaż całą treść
Mam pytanie - jeżeli wykupuje leki co trzy miesiące - raz na trzy miesiące , powiedzmy kwota 600 zł, netto do zapłaty, to czy odejmuje 100 zł , czy 300 zł za każdy miesiąc. dzięki za odpowiedz zwiń
Autor: agata (31-07-2015 11:37:36)
Temat: odpis leków
czy leki może odpisać tylko osoba niepełnosprawna? choruję na ostre zapalenie jelita grubego i leki kosztują ponad 400 zł jedno opakowanie czy mogę je odpisać?
Autor: Alicja (11-04-2015 19:48:57)
Temat: sumowanie leków
Mam pytanie czy sumuje się wartość brutto czy netto
Autor: Danuska (03-03-2015 23:26:05)
Temat: Odliczenie na leki
Z tego co się orientuje za leki odlicza się 18%, a nie 19%.....
Autor: ANNA (22-02-2015 19:02:46)
Temat: ODLICZENIE NA LEKI
KWOTA ŁĄCZNA DO ODLICZENIA = 836,00 CZY OD TEJ KWOTY ODLICZENIE WYNOSI 19 %
Autor: dorota (07-10-2014 18:47:11)
Temat: odpis od podatku
maż od pol roku choruje na serce,jedno opakowanie leku kosztuje 170 zł,musi w miesiącu wykupić 2 opakowania plus inne leki,w sumie to jest koszt okolo 400 zł.pytanie...pokaż całą treść
maż od pol roku choruje na serce,jedno opakowanie leku kosztuje 170 zł,musi w miesiącu wykupić 2 opakowania plus inne leki,w sumie to jest koszt okolo 400 zł.pytanie moze odliczyc od podatku sume chyba 300złzwiń
Autor: Ula (10-09-2014 22:51:33)
Temat: Odpis na leki.
Jestem jak Teresa ciekawa czy można odpisać wydatki na leki tylko niepełnosprawnym? Jestem po udarze i muszę dożywotnio przyjmować dość drogi lek [nierefundowany}+leki na nadciśnienie i...pokaż całą treść
Jestem jak Teresa ciekawa czy można odpisać wydatki na leki tylko niepełnosprawnym? Jestem po udarze i muszę dożywotnio przyjmować dość drogi lek [nierefundowany}+leki na nadciśnienie i chorobę serca i to też leki na czas nieokreślony.zwiń
Autor: teresa (28-04-2014 01:01:22)
Temat: odpis za leki
Czy ta ulga dotyczy wyłącznie osób niepełnosprawnych ? Moi teściowie sa emerytami 79 i 86 lat chorują i zostawiają co miesiąc w aptece sporo pieniędzy, czy także...pokaż całą treść
Czy ta ulga dotyczy wyłącznie osób niepełnosprawnych ? Moi teściowie sa emerytami 79 i 86 lat chorują i zostawiają co miesiąc w aptece sporo pieniędzy, czy także mogą korzystać z tej ulgi ?zwiń
Autor: odp (12-03-2014 08:19:25)
Temat: odp
tak, jak najbardziej kwoty z jednego miesiąca można sumować
Autor: Łukasz (10-03-2014 17:34:45)
Temat: Sumowanie faktur
Witam! Mam pytanie , czy dopuszczalne jest sumowanie odrębnych faktur wystawionych w obrębie 1 miesiąca, jeśli ich suma przekracza kwotę 100 złotych??
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj swój komentarz