Aktualności podatkowe

Kasy fiskalne - zmiany 2018

2018-01-11

Od 1 stycznia 2018 roku nowe podmioty gospodarcze mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, bez względu na wysokość obrotów. Kto musi zainstalować kasę fiskalną w 2018 roku? Nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas opublikowano pod koniec 2017 roku.

 

Kasy fiskalne - zmiany 2018

Kasy fiskalne - zmiany 2018 / YAY foto

 

 

Kto musi zainstalować kasę fiskalną w 2018 roku?

Kantory wymiany walut (z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i SKOK-i) oraz wesołe miasteczka to przykład podmiotów do końca 2017 roku zwolnionych z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które od 1 stycznia br. muszą zainstalować kasy. Sprzedaż biletów wstępu do cyrków, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne także została objęta obowiązkową ewidencją obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas.

 

Problem z kantorami internetowymi i doręczaniem paragonu

 

Lista czynności wymienionych w załączniku do nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie uległa dużym zmianom w porównaniu do katalogu obowiązującego w 2017 r.

 

Limit obrotów zwalniających z kasy fiskalnej

Nadal obowiązuje zasada, że po przekroczeniu 20 000 zł obrotu zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą, należy zacząć ewidencjonować sprzedaż na kasie. Tak, jak dotychczas w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku kwota ta będzie liczona proporcjonalnie do okresu działalności w danym roku podatkowym.

Nowe grupy podatników wykonujący wymienione wyżej rodzaje usług mają czas na zakup i instalację kasy fiskalnej do 31 marca 2018 r.

 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

POBIERZ DARMOWY PROGRAM do rozliczenia PIT 2017

Komentarze

Autor: marcin (11-01-2018 14:00:05)
Temat: podatnicy rozpoczynający działalność
"Tak, jak dotychczas w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku kwota ta będzie liczona proporcjonalnie do okresu działalności w danym roku podatkowym." - autorka zapomniała...pokaż całą treść
"Tak, jak dotychczas w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku kwota ta będzie liczona proporcjonalnie do okresu działalności w danym roku podatkowym." - autorka zapomniała "dopisać w proporcji do okresu wykonywania wskazanych czynności", Można działalność prowadzić od lutego a grudniu sprzedać coś osobie fiz. za 2000 zł i niestety musimy założyć kasę zwiń
Dodaj swój komentarz